Powolna jazda po mieście z kawałkiem "Low Rider"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 11:28
"Low Rider" to kawałek utrzymany w klimacie wakacyjnym. Nawiązuje do chicagowskiej kultury low rider i opowiada o zaletach poruszania się klasycznymi pimpmobilami, które w latach 70. były luksusowymi autami, kojarzonymi z przywódcami gangów i dilerami narkotyków.
Audio
  • Historia powstania utworu "Low Rider" grupy War i tradycji poruszania się po mieście "low and slow" (Czwórka/Poranek OnLine)
Lowrider Chevrolet Impala z 1964 roku
Lowrider Chevrolet Impala z 1964 rokuFoto: Wikipedia/Visitor7

Pochodzący z siódmego albumu zespołu War utwór "Low Rider" to niewątpliwie jeden z hitów zespołu. Singiel wydany latem 1975 roku to w dużej mierze dzieło saksofonisty Charlesa Millera. Muzyk zainspirowany chicagowską społecznością miłośników starych aut postanowił napisać utwór o tym, jak przyjemnie jest jeździć po mieście nisko i powoli.

- Lowrider to był samochód, który jest zawieszony niżej niż oryginalnie. Wszystko zaczęło się od zabawy w latach 50. amerykańskich młodzieńców, którzy w trakcie powojennego boomu motoryzacyjnego szukali sposobu wyróżnienia - tłumaczył Daniel Łubiszek z Lowrider Club Polska. - Początkowo dociążali swoje samochody czym popadnie, np. workami z piaskiem, zgodnie z ich mottem obowiązującym do dzisiaj: "low and slow" - wyjaśnił.

Współczesne lowridery, te o których śpiewa Charles Miller, trochę różnią się od tych pierwszych, bo prawdziwa zabawa zaczęła się w 1958, kiedy w Kalifornii zmieniono prawo.

- Wprowadzono taki wymóg, aby najniższy element samochodu znajdował się wyżej niż dolna krawędź felgi. Taki przepis sobie wymyślono, żeby ukrócić te zabawy z szorowaniem po ulicach. Pomysłowość ludzka nie zna granic, więc w kolejnym roku z zaadoptowanych części lotniczych, m.in. pomp i zaworów, skonstruowano systemy pozwalające na to, aby nie rzucać się w oczy stróżom prawa - mówił ekspert.

- Dzisiaj lowrider jest kojarzony głównie z samochodem wyposażonym w zawieszenie hydrauliczne tak zmodyfikowane, aby można było ten prześwit dynamicznie regulować, skakać i wykonywać różne inne akrobacje - dodał Łubiszek.

mr/kd

Czytaj także

Na surfing tylko z The Beach Boys i Woodie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 12:00
Przebój "Surfin' Safari"- The Beach Boys z 1962 roku rozpoczyna wyjątkowy Czwórkowy cykl "Letnie przeboje wszech czasów". Ten hit rządził amerykańskich listach przebojów przez 17 tygodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miami, Barcelona, Warszawa - najlepsze imprezownie świata

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 14:28
Zaczęły się wakacje, czas słonecznych dni i gorących nocy, pełnych imprezowego szaleństwa. Gdzie na świecie znajdziemy najciekawsze miejsca, w których przeżyjemy zabawę życia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kumka Olik: płyta "Yoko Eno" to odcięcie pępowiny

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 09:41
Powiedzieli: "możemy zrobić to sami" i zrealizowali to założenie. Czwarta płyta poznańsko-mogileńskiego zespołu Kumka Olik jest inna od dotychczasowych. Została w całości zrealizowana przez samych muzyków.
rozwiń zwiń