Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:56
- Praca z założenia jest stresująca – mówi psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński, w Czwórce. – Bo przecież chodzi tam o to, żeby wydusić z nas maksymalnie dużo w taki sposób, by pracodawcy nie można było pozwać, czyli na tyle, na ile pozwala prawo.
Audio
  • Stres w pracy - rozmowa z Miłoszem Brzezińskim (Czwórka)
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórkifot.W.KusińskiPR
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

Zdaniem eksperta, chodzi o to, by jak najwięcej w danym czasie wyprodukować. – Jesteśmy jak krowy, albo kurczaki, które muszą dawać mleko, albo znosić jajka – mówi Brzeziński. – I jeśli sami nie będziemy walczyć o swoje i się "rozpychać", nikt inny o to nie zadba.
Jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami w miejscu pracy? Przede wszystkim należy dobrze się wysypiać. – Jeśli śpimy po 6 godzin na dobę, to z reguły brakuje nam jednej godziny snu, by w pełni się wyspać – mówi Brzeziński. – Jeśli tak jest codziennie od poniedziałku, to w piątek w pracy czujemy się już jak po kieliszku wódki.
Więcej życiowych porad? Czytaj: Wywiady z Miłoszem Brzezińskim

Poza tym, zdaniem eksperta ludzie mają tendencję do czarnowidztwa. – Boimy się czegoś, co tak naprawdę nigdy się nie wydarzy, wymyślamy sobie, co złego może się stać – mówi Brzeziński. – I te myśli jeszcze bardziej nas stresują. A im ktoś jest bardziej inteligentny, tym gorzej, bo z większej ilości rzeczy zdaje sobie sprawę. Dlatego mówi się, że ignorancja jest błogosławieństwem.

Słuchacze Czwórki proponują, by do miejsca pracy przynosić po prostu "wiadro melisy". Ale każdy ma swój sposób na korpo-stres.

Dowiedz się więcej m.in. o tym, jakie są rodzaje stresu w miejscu pracy i jak z nim walczyć, słuchając nagrania całej rozmowy z Miłoszem Brzezińskim z "Poranka OnLine" .

(kd)


Czytaj także

Pokaż mi swóją rodzinę, powiem Ci gdzie dostaniesz pracę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 15:00
Podobno dziś dyplomy, kursy, doświadczenie to za mało żeby znaleźć dobrą posadę. Teraz podobno liczy się też to z jakiego domu pochodzisz i jakim kapitałem kulturowym dysponujesz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:41
Nawiązywanie kontaktu i przełamywanie lodów w biznesie, albo sferze prywatnej to wbrew pozorom gra, którą, jeśli znasz jej zasady, bardzo łatwo jest wygrać. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
rozwiń zwiń