Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:41
Nawiązywanie kontaktu i przełamywanie lodów w biznesie, albo sferze prywatnej to wbrew pozorom gra, którą, jeśli znasz jej zasady, bardzo łatwo jest wygrać. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
Audio
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
Foto: Glow Images/East News

- Pierwszy moment znajomości to nie jest dobra chwila na to, by prezentować swój życiorys i poglądy – mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. – W tej chwili bowiem ludzie sprawdzają tylko, czy rozmówca jest "bezpieczny", czy nie wbije nam przy najbliższej okazji przysłowiowego noża w plecy.

Zdaniem eksperta, jeśli ktoś wygląda, bądź zachowuje się inaczej niż jesteśmy w stanie przewidzieć, uznawany zostaje za osobę "niebezpieczną".

Żeby pierwsze wrażenie było piorunujące – w pozytywnym znaczeniu, warto także być po prostu miłym. – "Ciepłym" – mówi Brzeziński. – Nie przebojowym i nie rzucającym się w oczy.

Oczywiście jeśli sytuacja ma miejsce w pracy, warto także trochę popracować, by już pierwszego dnie nie pozostawić po sobie wrażenia osoby leniwej. 

/

Podczas rozmowy o pracę w biurze potencjalnego przyszłego szefa też trzeba pamiętać o kilku metodach nawiązania "przyjaźni". Sprawdza się choćby dawanie czegoś, częstowanie np. gumą do żucia, pożyczanie drobiazgów, m.in. długopisu. - Ludzie, którzy pożyczają swoje rzeczy i robią to publicznie, są bardzo pozytywnie odbierani - mówi Brzeziński. - To jedna z cech, które są międzykulturowe, sprawdzają się wszędzie. Sprawdza się także pożyczanie drobiazgów od innych.

Dowiedz się więcej o technikach przekonywania ludzi do siebie i o tym, jak się zachować, by zrobić pozytywne pierwsze wrażenie i zostać dobrze zapamiętanym. I które zasady działają w relacjach interpersonalnych, a których należy unikać jak ognia? Posłuchaj nagrania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim z "Poranka OnLine" .

(kd)

Czytaj także

Miłość uzależnia. Jest jak picie i palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:00
– Jeśli ludzie mają tendencję do wielokrotnego, częstego zakochiwania się, są najczęściej również podatni na uzależnienia od różnego rodzaju środków chemicznych – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, jaki jesteś

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 10:00
Czy to, czego słuchamy, świadczy o nas? Podobno tak. Okazuje się, że fani jazzu mają szerokie horyzonty, fani popu są konwencjonalni, a opery - kreatywni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń