Jak sprawić, by język polski nie był "mglisty"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 09:00
Specjaliści z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdzają, czy da się uprościć język polski. Chodzi o to, by przekazy informacyjne były treściwe i zrozumiałe, a urzędowe formularze nie przerażały swą zawiłością przeciętnego Kowalskiego.
Audio
  • Akcja Pracowni Prostej Polszczyzny w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak sprawić, by język polski nie był mglisty?
Foto: Glow Images/East News

Z myślą m.in. o wszystkich tych, którzy uważają że język polski jest za trudny i zbyt skomplikowany, na Uniwersytecie Wrocławskim powstała Pracownia Prostej Polszczyzny. Do jej zadań należy m.in. opracowanie polskiej wersji "playin’ language", czyli prostego języka.

- To wyciąganie z języka samej esencji, najważniejszych treści, którymi na co dzień musimy się porozumiewać - mówi szef Pracowni, dr Tomasz Piekot w "Poranku OnLine". - Ten sposób pisania został opracowany w dużych firmach na bazie komunikatów, przekazywanych w rozmowach między menadżerami, czyli ludźmi, którzy nie mają czasu na żmudne przetwarzanie informacji.

Taki zoptymalizowany, właściwie sformułowany tekst można przeczytać bardzo szybko i ze zrozumieniem, a informacje zawarte w nim łatwo jest zapamiętać. Chodzi o to, żeby - jak mówi dr Piekot - państwo zaczęło działać jak dobra organizacja. A to za sprawą uproszczenie języka informacji na rzecz lepszej komunikacji. - Powinniśmy oszczędzać obywatelom, a z właszcza przedsiębiorcom, czytania tekstów, bo oni muszą zarabiać, a nie godzinami ślęczeć w urzędach nad formularzami - tłumaczy ekspert.

/

Każdy z nas może włączyć się do akcji i dowiedzieć się, jak piszą i porozumiewają się z petentami instytucje. Pracownia przygotowała bowiem specjalną aplikację, która mierzy "mglistość" języka. Warto to sprawdzać i m.in. dlatego, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku i upamiętnia dramatyczne wydarzenia w Bangladeszu z 1952 roku. Wówczas, podczas demonstracji osób domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego, zginęło pięciu studentów.

(kd / ac)

Czytaj także

Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Listowski: przywróćmy funkcję wołacza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 12:40
- Chyba jestem "konserwą", bo bardzo dużą wagę przywiązuję do poprawności wypowiedzi - śmieje się Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia i gość programu, w którym na języki wzięliśmy język polski.
rozwiń zwiń