Robert Korzeniowski: w 1989 czuło się ducha dobrze pojętej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:00
25 lat temu Robert Korzeniowski zdobył swój pierwszy medal na mistrzostwach Polski. 1989 rok był przełomowym w jego karierze, dlatego 4 czerwca z wielką przyjemnością pobiegnie w "Biegu Wolności".
Audio
  • Rober Korzeniowski opowiada o swojej karierze sportowca i Biegu Wolności (Czwórka/Poranek OnLine)
Robert Korzeniowski
Robert KorzeniowskiFoto: Czwórka

Robert Korzeniowski, polski sportowiec, mistrz olimpijski, mistrz świata i Polski, chodziarz, 10 lat temu przeszedł na biegową emeryturę. Od tamtej pory już nie chodzi, a sportowo realizuje się biegając, choćby po Polu Mokotowskim. 4 czerwca wystartuje wraz z innymi biegaczami w "Biegu Wolności" zorganizowanym z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.
- Przez pierwsze 15 lat, z tych 25 lat wolności, byłem chodziarzem, potem przeszedłem na biegową emeryturę - mówi Robert Korzeniowski w "Poranku OnLine". - Myślałem, żeby pierwsze 15 km tego biegu przejść, jednak większość osób będzie biegła, więc nie będę się wyrywał ze swoim chodem sportowym. Powinniśmy podczas tego wydarzenia czuć się komfortowo i nie chcę nikogo zawstydzać.
W 1989 roku gość Czwórki miał 21 lat, zaczął dojrzałe życie i prywatne, i zawodowe. - Przestałem być juniorem, zdobyłem srebrny medal mistrzostw Polski na 20 km - wspomina. Warto dodać, że był to ostatni srebrny medal w karierze Robert Korzeniowskiego. Potem zajmował już tylko pierwsze miejsca, zdobył 15 złotych medali. Karierę chodziarza zakończył, gdy na pewnych zawodach, jeden z zawodników powiedział do niego: "Dzień dobry, panu". Ustąpił pola młodszym, choć ze sportem ostatecznie nie zerwał.

Robert Korzeniowski, dzięki karierze sportowej też może dokładnie odtworzyć swój dzień z 1989 roku. - 4 czerwca rano trenowałem, potem, w południe głosowałem, znów trenowałem, a tydzień  później jechałem do Elbląga na mecz międzypaństwowy z Norwegią - przypomina sobie.
Sportowiec przyznaje, że wtedy czuło się ducha dobrze pojętej rewolucji. Dlatego też jutro wystartuje w "Biegu Wolności", który rozpoczyna się już o 6.00 rano.
(pj/kul)

Czytaj także

Ultrakolarz: w tych wyścigach przez kolejne doby jedzie głowa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:30
Remek Siudziński na swoim rowerze przejechał już ponad 100 tysięcy kilometrów. Sport, który uprawia nie jest zwykłym kolarstwem, a ultrakolarstwem. Remek zaczął od maratonów jednodniowych po 30-120 kilometrów, dziś sięga po dystans 4800.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klaudia Szmaj - rodzynek na żużlowym torze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 16:00
W sporcie zdominowanym przez mężczyzn jest ewenementem. 18-letnia Klaudia Szmaj to jedyna w Polsce kobieta z licencją żużlową.
rozwiń zwiń