Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Słowa, których nie znasz

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:00
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji, wraz z językoznawcą Agatą Hącią, zapraszamy was do Gabinetu Słów Osobliwych.
Audio
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "absztyfikant" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "koafiura" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "marazm" (Czwórka/W cztery oczy)
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "sekowanie" (Czwórka/W cztery oczy)
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "rozbrat" (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "konfabulacja" (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "koteria" (Czwórka/4 do 4))
  • Gabinet Słów Osobliwych - słowo "utracjusz" (Czwórka/4 do 4)
Agata Hącia w Czwórce
Agata Hącia w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Agata Hącia to językoznawca, dziennikarka i publicystka, a także pasjonatka języka polskiego i jego zawiłości. W Czwórce znana jest m.in. ze swojego cyklu "Savoir vivre językowy", w którym odpowiadała na pytania słuchaczy, dotyczące polskiej gramatyki, ortografii, a nawet stylistyki wypowiedzi.

W Gabinecie Słów Osobliwych wyjaśnia określenia trudne, dziwne, archaiczne, bądź takie, z których znaczeniem i prawidłowym stasowaniem na co dzień możemy mieć problemy. Ekspertka tłumaczy, co oznaczają m.in. słowa absztyfikant, koafiura, marazm, konfabulacja, koteria, degrengolada, czy utracjusz. A każde z nich okrasza dowcipnym komentarzem.
Na spotkania z Agatą Hącią i trudnym językiem polskim zapraszamy was przez cały dzień, co godzinę, po serwisie informacyjnym od godz. 7, aż do godz. 18.00. w audycji "W cztery oczy".

/

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku i upamiętnia dramatyczne wydarzenia w Bangladeszu z 1952 roku. Wówczas, podczas demonstracji osób domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego, zginęło pięciu studentów.
W Czwórkowym "Poranku OnLine" z tej okazji zastanawialiśmy się, czy urzędowy język polski warto upraszczać i rozmawialiśmy o tym z dr. Tomaszem Piekotem, szefem Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Czytaj więcej: jak sprawić, by język polski nie był "mglisty"? <<<

(kd / ac)

Czytaj także

Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Listowski: przywróćmy funkcję wołacza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 12:40
- Chyba jestem "konserwą", bo bardzo dużą wagę przywiązuję do poprawności wypowiedzi - śmieje się Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia i gość programu, w którym na języki wzięliśmy język polski.
rozwiń zwiń