"Raz na górze, raz na dole" - nowy cykl Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 08:50
W co drugi piątek lipca, sierpnia i września Czwórka przeniesie się w ciekawe miejsca położone na północy i południu kraju, skąd nadawać będzie specjalne audycje. Wakacyjny cykl rozpoczęliśmy 11 lipca w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Audio
  • "Raz na górze, raz na dole". Rozmowa z Leszkiem Lisieckim, który zaprasza do MRU i do Pniewa (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Testujemy pojazdy militarne BTR 152 i UAZ (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Poznajemy czołg T34 i zwiedzamy obiekt PZ.W. 717 (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Wizyta w rezerwacie nietoperzy (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". "Kręcenie" mostem zwodzonym w miejscowości Bledzew (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Nurkowanie w Jeziorze Głębokim (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Szlaki turystyczne i rowerowe Pniewa (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Międzyrzeccy rycerze i ich zamek (Czwórka/W cztery oczy)
  • "Raz na górze, raz na dole". Pożegnanie z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym (Czwórka/W cztery oczy)
Patryk Kuniszewicz w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym podczas nagrań pierwszej odsłony Raz na górze, raz na dole
Patryk Kuniszewicz w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym podczas nagrań pierwszej odsłony "Raz na górze, raz na dole"Foto: Czwórka

fot.Czwórka
fot.Czwórka

Latem pod przewodnictwem Patryka Kuniszewicza słuchacze ruszają w Polskę, aby poznać jej różnorodność. W ramach akcji "Raz na górze, raz na dole" odwiedzimy zarówno latarnie morskie, platformy widokowe, jak i bunkry, sztolnie i podziemne tunele. Ekipa Czwórki zwiedzała już Międzyrzecki Rejon Umocniony - system umocnień, stworzony przez Niemców w latach 1934-1944. W jego skład wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, w których zimuje ponad 30 tysięcy nietoperzy. - To ponad 33 km podziemnych korytarzy, w których znajduje się ponad 100 różnych obiektów - wymienia Leszek Lisiecki, dyrektor MRU.

Serce MRU to Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Największą atrakcją jest centralny odcinek Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Można tu bowiem nie tylko zwiedzać bunkry, ale także podziemną trasą przejść od jednego z nich do drugiego. - przygotowaliśmy tu kilkanaście różnych wariantów tras. Wszystko zależy od chęci i czasu, jakim dysponują turyści - opowiada Lisiecki. - Pod ziemią można spędzić od 1,5 aż do 8 godzin.

Zobacz także: Etno-Czwórka. Wielki finał akcji w Lublinie <<<

W trakcie zwiedzania turystami opiekuje się przewodnik, a - jak podkreśla dyrektor - wszelkie wymogi bezpieczeństwa są spełniane. - Schodząc pod ziemię należy przygotować się na nieco niższą temperaturę niż ta, panująca na powierzchni. Stała temperatura wynosi tam od 8 do 10 stopni Celsjusza, więc  warto zaopatrzyć się w coś z długim rękawem.

Trasa akcji "Raz na górze, raz na dole" obejmie jeszcze Latarnię Morską w Ustce (25.07), Kopalnię Guido w Zabrzu (08.08), Biebrzański Park Narodowy - platformy nad bagnami (22.08), Krzemionki Opatowskie (05.09) i Twierdzę Wisłoujście (19.09). Zapraszamy na specjalne wydanie audycji "W cztery oczy" (godz. 9.00-11.00) w co drugi piątek lipca, sierpnia i września .

(kd)

Czytaj także

Letni leżak Czwórki prosto z Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 14:00
Wystartowała nowa Czwórkowa akcja "Letni leżak Czwórki". Pierwsza audycja już za nami, a Piotr Galus wraz z Kasią Węsierską poprowadził ją z Zamościa, wyjątkowego miasta na Roztoczu, łączącego dawne tradycje i nowoczesną kulturę.
rozwiń zwiń