Letni leżak Czwórki prosto z Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 14:00
Wystartowała nowa Czwórkowa akcja "Letni leżak Czwórki". Pierwsza audycja już za nami, a Piotr Galus wraz z Kasią Węsierską poprowadził ją z Zamościa, wyjątkowego miasta na Roztoczu, łączącego dawne tradycje i nowoczesną kulturę.
Audio
  • Letni leżak Czwórki. Piotr Galus opowiada o atrakcjach jakie czekają na turystów w Zamościu i okolicach w najbliższy weekend (4-6 lipca) (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Letni leżak Czwórki. Mieszkańcy Zamościa opowiadają dlaczego warto odwiedzać i żyć w ich mieście (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Karol Garbula i Jacek Bełz z Biura Promocji Miasta opowiadają o Zamościu i okolicznych atrakcjach (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Letni leżak Czwórki. Mateusz Szulakiewicz i Mateusz Dobrowolski, organizatorzy festiwalu "Wszystko gra" opowiadają o swojej imprezie (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Kuba Jamroż zaprasza na warsztaty kuglarskie w Zamościu podczas festiwalu "Wszystko gra" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Ola Gontarz i Mateusz Kimak z "Czerwonego Smoka"opowiadają o Zamojskim Stowarzyszeniu Kulturalnym (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Tomek Dutkiewicz przedstawiciel pierwszego zamojskiego kolektywu didżejskiego opowiada o klubowym życiu Zamościa (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Dr inż. Krzysztof Pancerz, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji opowiada o "Akademii w chmurze" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Łukasz Kiełbasa opowiada o swojej książce "Horror na Roztoczu" (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Wojtek Łosiewicz przewodnik opowiada o atrakcjach Zamościa i Roztocza (Czwórka/Poranek OnLine)
Letni leżak Czwórki prosto z Zamościa - na zdjęciu Piotr Galus i Kasia Węsierska
"Letni leżak Czwórki" prosto z Zamościa - na zdjęciu Piotr Galus i Kasia WęsierskaFoto: Karina Stadnicka

Akcja "Letni leżak Czwórki" to cykl audycji z modnych, atrakcyjnych, letnich miejsc - takich jak warszawski klub "Temat Rzeka", brzegi Wisły w Sandomierzu, pomost w Giżycku, albo plaża w Kołobrzegu.

W pierwszej odsłonie zawitaliśmy do Zamościa. Piotr Galus i Kasia Węsierska od rana obserwowali, jak tamtejsza renesansowa Starówka budzi się do życia. Karol Garbula i Jacek Bełz z Biura Promocji Miasta przypomnieli, że ta wyjątkowa miejscowość ma już kilkaset lat. W 1580 roku założył ją Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, który pragnął stworzyć miasto idealne. - Dziś odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i sportowe. To świetny dowód, jak idea renesansu została przekuta w rzeczywistość - mówią urzędnicy. - Cały czas staramy się, by Zamość był idealny dla każdego, kto go odwiedza.  
Tamtejszy Ratusz jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Jego wyjątkowość polega też na tym, że jest lokowany na równi z kamienicami. To dlatego, że Jan Zamoyski twierdził, iż władza ma mieć służebną rolę wobec społeczeństwa, a nie wyróżniać się na jego tle.

Okazuje się, że Zamość kryje wiele tajemnic - można o nim powiedzieć, że w pewnym sensie jest miastem morskim, idealnym dla ludzi młodych, także duchem, oraz tych, który uwielbiają wycieczki rowerowe, konne, spływy kajakowe, a także podziemne trasy. By dowiedzieć się, co mieszkańcy Zamościa myślą o swoim mieście i jakie atrakcje czekają na nas na Roztoczu w ten weekend, posłuchaj załączonej rozmowy z przedstawicielami miasta.

Piotr
Piotr Galus i Kasia Węsierska /fot. Karina Stadnicka/Czwórka

Mateusz Szulakiewicz i Mateusz Dobrowolski, organizatorzy festiwalu "Wszystko gra", w Zamościu mieszkają od zawsze. Mimo bogatej kulturalnej oferty miasta, brakowało im imprez, skierowanych do młodych ludzi, więc postanowili sami je stworzyć. - Staramy się uzupełniać kulturalną ofertę miasta. "Wszystko gra" to będą trzy dni koncertów, warsztatów, projekcji i spektakli - zapowiadają.

Plenerowo-leżakowe studio Czwórki odwiedził też Kuba Jamroż z grupy kuglarskiej Utopia, który również  zapraszał na "Wszystko gra", w szczególności na warsztaty kuglarskie i ogniowy spektakl. Piotr Galus spotkał się także z Olą Gontarz i Mateuszem Kimakiem z "Czerwonego Smoka", czyli Zamojskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, z Tomkiem Dutkiewiczem, przedstawicielem pierwszego zamojskiego kolektywu didżejskiego oraz drem inż. Krzysztofem Pancerzem, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, gdzie powstała "Akademia w chmurze".

Warto zauważyć, że Zamość leży w przepięknej okolicy. Roztocze przyciąga wielu fanów przyrody i przygód, jest też inspiracją dla pisarzy, czego dowodem jest książka Łukasza Kiełbasy "Horror na Roztoczu". Jeśli zaś ktoś nie ma ochoty pisać powieści, może wybrać się na wycieczkę i odwiedzić różne zakątki Zamościa i Roztocza, które polecał w Czwórce Wojtek Łosiewicz, przewodnik.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Zamość
Czytaj także

Vavamuffin na scenie Czwórki!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 19:00
Zapraszamy do obejrzenia koncertu i obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Mocniak - kolarz, podróżnik, aktywista

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:00
Na dwóch kółkach zwiedził kawał świata, ale równie mocno jak dalekie wyprawy, interesują go sprawy lokalne. Karol Mocniak to zapalony fan dwóch kółek, udzielający się w organizacjach Zielone Mazowsze i Miasta Dla Rowerów. W Czwórce opowiedział o swojej wielkiej pasji, ale też udzielił słuchaczom wielu rad związanych z przygotowaniami do dalekich podróży jednośladem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DeLorean DMC-12 - kultowa wpadka motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 18:45
Cykl "Najgorsze auta w historii" inaugurujemy pojazdem, którego obecność na tej liście wzbudzi multum kontrowersji. DeLorean DMC-12 to samochód ze wszech miar kultowy. Na świecie jest obecnie ok. 6500 egzemplarzy, z czego - podobno - 11 w Polsce.
rozwiń zwiń