Polskie Radio
Section05
Zamość

Prof. Panfil o publikacji "Kuriera Lubelskiego": trudno uwierzyć, że coś takiego mogło zostać stworzone

- Być może było to spowodowane chęcią przypodobania się pracodawcy. Dlaczego ktoś mógł napisać, że żołnierze niemieccy, stacjonujący w Zamościu, pilnowali porządku. To się w głowie nie mieści. Jest to chyba efekt tego, że "Kurier Lubelski" był własnością niemieckiego wydawcy - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański II wojna światowa Zamość okupacja niemiecka prasa

Festiwal Kultury Włoskiej. Tadeusz Wicherek: pokażemy dzisiejsze Włochy

- Chcemy pokazać dzisiejsze Włochy w różny odsłonach. To przede wszystkim będzie koncert multimedialny z włoską, bardzo energetyczną muzyką symfoniczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego Tadeusz Wicherek. Od 13 do 15 czerwca w Zamościu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Kultury Włoskiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Włochy Zamość Muzyczna Jedynka

Śmiertelne pobicie 38-latka. Ziobro o wyroku: będzie apelacja

- Wydałem polecenie skierowania apelacji na niekorzyść sprawców do sądu wyższej instancji w kierunku zmiany oceny prawnej czynu, z pobicia ze skutkiem śmiertelnym na zabójstwo - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chodzi o wyrok 5 i 4 lata więzienia dla sprawców śmiertelnego pobicia 38-latka, który jadąc autem ochlapał błotem jednego z nich.
Zobacz więcej na temat:  lubelskie policja sąd regiony Zamość POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

"Dwójka na miejscu". Plenerowa audycja z Zamościa

Podczas akcji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" byliśmy w wielu miastach. Jednak w mieście idealnym jeszcze nie! Postanowiliśmy zatem nadrobić te zaległość. Dziś odwiedzamy miejscowość zaprojektowaną na wzór sylwetki człowieka. Głową miał być pałac, kręgosłupem główna ulica, a ręce i nogi to bastiony służące do obrony. I tak jest do dziś. Nigdzie indziej jak w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Zamość