Sztuczne oko z możliwościami prawdziwego - już niedługo

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 17:00
Okazuje się, że jeszcze nie wynaleziono oka, które miałoby możliwości prawdziwego narządu. Jednakże naukowcy są bardzo blisko znalezienia takiego substytutu. Jeśli im się to uda, będzie to milowy krok dla rozwoju medycyny.
Audio
  • Naukowcy są blisko wynalezienia sztucznego oka, które miałoby możliwości prawdziwego (Czwórka/Na cztery ręce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Ludzkie oko zupełnie nie przypomina kamery. Mamy pole i ostrość widzenia oraz pole dostrzegalne widzenia, więc stworzenie perfekcyjnej kopii oka nie jest dla nas osiągalne. Jeszcze nie władamy taką biotechnologią. Ponadto nie jest to do końca słuszna droga, ponieważ ludzkie oko, wbrew pozorom, wcale nie jest świetnym narzędziem do obserwacji - mówi Maciej Gajewski z magazynu Chip.

Czytaj także: Mózg w oczach?<<<

Wszystko dlatego, że ludzkie oko widzi tylko najważniejsze rzeczy, a resztę podpowiada mu mózg. Niemniej jednak wykonywane są operacje z wszczepianiem implantów osobom niewidomym od urodzenia, lub które utraciły wzrok w następstwie wypadków.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Czytaj także

Jak dentysta odstresowuje pacjentów?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 08:20
Gliwicki dentysta znalazł sposób na zestresowanych pacjentów...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żarówka - wynalazek, który zmienił świat

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:55
Najpierw był ogień, potem lampa naftowa, aż w końcu nadeszła pora elektryczności i żarówek. Dzięki nim możemy pracować i aktywnie funkcjonować przez całą dobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżet, który poprawi jakość snu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 18:55
Nie trzeba wnikliwych badań, żeby stwierdzić, że spory procent ludzi ma problemy ze snem. Na szczęście powstało urządzenie, które pozwoli nam się z tym uporać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paradoks bliźniąt - na Ziemi i w kosmosie czas mija inaczej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 15:45
Okazuje się, że wcale nie chodzi o to, że jedna osoba wchodzi do jednej kabiny w toalecie, a druga, identycznie wyglądająca, wychodzi właśnie z drugiej. To nie portal czasoprzestrzenny, jednakże i tak o czasie mowa. Uwaga! Będzie mądrze.
rozwiń zwiń