Żarówka - wynalazek, który zmienił świat

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:55
Najpierw był ogień, potem lampa naftowa, aż w końcu nadeszła pora elektryczności i żarówek. Dzięki nim możemy pracować i aktywnie funkcjonować przez całą dobę.
Audio
  • Jak żarówka zmieniła świat (Czwórka/Czwarty wymiar)
Żarówka
ŻarówkaFoto: Glow Images

Epoka oświetlenia elektrycznego rozpoczęła się w 1879 roku. Wówczas Tomas Edison wynalazł żarówkę.
- Na początku jego żarówka świeciła raptem 8 minut - wyjaśnia w "Czwartym wymiarze" specjalista. - Z czasem doszedł do 100 godzin.
Bogdan Janus z Centrum Nauki Kopernik zaznacza, że wynalezienie światła było przyczynkiem do rewolucji przemysłowej. - Była możliwa produkcja w halach przemysłowych przez całą dobę.
Rok po roku wynajdywano kolejne ulepszenia, które sprawiały ewolucję żarówki jako narzędzia i doprowadziły aż do sytuacji, gdy dziś używamy ekologicznych, niezwykle wytrzymałych świetlówek. O przebiegu tych prac i kolejnych etapach można się dowiedzieć z załączonego pliku dźwiękowego.
(ac)

Czytaj także

XVII Festiwal Nauki rozpoczyna się od łupków

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:04
- Nauka to fantastyczna rzecz. Przez najbliższe 10 dni można o wszystko wypytać naukowców i przyprzeć ich do muru - mówi profesor Lech Mankiewicz i zaprasza na XVII Festiwal Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi wynalazcy skonstruowali latarkę dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:49
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, którzy wymyślili latarkę dla niewidomych, tłumaczą, że działa ono podobnie jak zmysł orientacji nietoperza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce. To dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 08:00
W 2014 najprawdopodobniej poznamy dokładną lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Budowa obiektu ma zostać ukończona już w 2025 roku. Czy Polacy są gotowi na takie zmiany?
rozwiń zwiń