X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzinny jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:00
Podobno więzi rodzinne w Polsce nadal należą do najsilniejszych na świecie. Czy jednak czasy, w których przyszło nam żyć, sprzyjają wzmacnianiu relacji z najbliższymi?
Audio
  • Polak w rodzinie - podsumowanie badań CBOS (Czwórka/4 do 4)
  • Więzi rodzinne w polskiej rodzinie - jakie są? (Czwórka/4 do 4)
Rodzinny jak Polak
Foto: Glow Images/East News

Z przeprowadzonych w ubiegłym roku przez CBOS badań wynika, że aż 90 procent Polaków ma zażyłe kontakty przynajmniej z jednym ze swoich krewnych, a trzy czwarte ankietowanych, mających rodziców, spotyka się z nimi przynajmniej raz w tygodniu.

- Szczęście rodzinne jest dla Polaków priorytetową wartością - mówi Rafał Boguszewski z Centrum Badania Opinii Społecznej. - A spotkania z najbliższymi jedną z najważniejszych form podtrzymywania kontaktu.

Eksperci nie mają wątpliwości, że rodzina niezmiennie stanowi dla nas podstawową wartość. Zmieniają się jednak preferowane oraz realizowane modele życia rodzinnego. Wprawdzie Polacy nieco rzadziej przyznają, że w gronie najbliższej rodziny świętują sylwestra czy Nowy Rok, jednak systematycznie przybywa tych, którzy z bliższymi lub dalszymi krewnymi spędzają weekendy, a także urlopy i wakacje.

Jakie są wyzwania współczesnego ojcostwa? >>>

- Przywiązanie do rodziny nie ma przełożenia na przyrost naturalny - twierdzi demograf Krzysztof Tymicki. - W Polsce rodzi się dużo mniej dzieci niż na zachodzie Europy czy w Skandynawii. Ale tam z kolei więzy rodzinne są słabsze i mniej kultywowane.

Tymczasem Polacy deklarują, że chcieliby mieć więcej dzieci, ale nie mają takiej możliwości. Preferowana liczba potomstwa to co najmniej dwie pociechy. Niestety warunki materialne nie pozwalają im na to.

O sztuce bycia rodzicem opowiada Leszek K. Talko >>>

- Pewnych wyborów życiowych nie tłumaczyłbym tylko złą sytuacją finansową - oponuje Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty. - Czasami to także kwestia naszej wygody. Wybieramy wakacje, większe mieszkanie, lepszy model auta, bo to jest mniej wymagające niż wychowanie potomstwa. Ale nie demonizowałbym tego, że jesteśmy społeczeństwem, które  kosztem dzieci gromadzi dobra materialne. Na szczęście aż tak źle jeszcze z nami nie jest.

kul/bch

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rodzice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: bliskich relacji z ludźmi nie da się zaplanować

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 11:44
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, człowiek jest "zwierzęciem stadnym". - Korzystamy na tym, że w swoim otoczeniu mamy przynajmniej jedną osobę, która zawsze myśli i mówi o nas dobrze - tłumaczy gość Czwórki. - Nawet, jeśli zrobimy coś złego, ci ludzie będą stać po naszej stronie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje matek z córkami - trudne, ale fascynujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 12:55
- Często relacje między matką, a córką są pewnego rodzaju grą, układają się według scenariusza z często powtarzającymi się motywami - tłumaczy Katarzyna Korpolewska, psycholog i współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć w zgodzie z teściową?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
Mówi się, że pierwsze spotkanie z rodzicami partnera, albo partnerki, to druga "pierwsza randka". Stres przed tym wydarzeniem jest więc podobny do tego przed ważnym egzaminem. Wszyscy starają się dobrze wypaść, świetnie wyglądać i zachowywać jak najlepiej.
rozwiń zwiń