Miłosz Brzeziński: bliskich relacji z ludźmi nie da się zaplanować

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 11:44
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, człowiek jest "zwierzęciem stadnym". - Korzystamy na tym, że w swoim otoczeniu mamy przynajmniej jedną osobę, która zawsze myśli i mówi o nas dobrze - tłumaczy gość Czwórki. - Nawet, jeśli zrobimy coś złego, ci ludzie będą stać po naszej stronie.
Audio
  • Relacje z bliskimi. Czy łatwo stworzyć trwałą więź, jak budować nowe znajomości? - mówi Miłosz Brzeziński (Czwórka/Poranek OnLine)
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjne
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- To, że ktoś jest nam bliski, oznacza, że zaczyna on stanowić dość integralną część naszych myśli – tłumaczy ekspert w "Poranku OnLine". - Nie tylko dlatego, że zastanawiamy się czasem, co u niego słychać, ale także dlatego, że nawet na wykresach EEG nasz mózg ma kłopot, z rozróżnieniem, czy to "ja", czy nie "ja". Jeśli więc stanie mu się krzywda, będziemy to odczuwać tak, jakby krzywda działa się nam, bo mentalnie ta osoba będzie kawałkiem nas samych.

Z badań wynika, że Polacy niechętnie otwierają się na nowe znajomości. Znalezienie człowieka, który będzie nam naprawdę bliski wymaga bowiem sięgnięcia do "głębszych rejonów akceptacji", a to nie jest proste. - O ludziach, którzy myślą o nas dobrze musimy zawsze pamiętać - mówi ekspert. - Bo "posiadanie" osób, wobec których nie mamy relacji ambiwalentnych, bardzo poprawia jakość życia.

Czytaj także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Okazuje się, że właściwie wszyscy ludzie, którzy deklarują, że są szczęśliwi, mają drugą osobę, na której zawsze mogą polegać. - To nie działa jednak w ten sposób, że im więcej będzie bliskich, tym większy będzie poziom naszego szczęścia - mówi Brzeziński. - Wbrew pozorom nie potrzebujemy wielu takich ludzi. Wystarczy kilku. Ważne jest to, byśmy czuli się „społecznie osadzeni”, a nie samotni w tłumie.

Miłosz
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot. Wojciech Kusiński

Nie da się także samodzielnie "regulować" liczby bliskich znajomych. - Część osób po prostu nas nie chce i już, to nie jest kwestia naszego wyboru - mówi Brzeziński. - Bo bliskość to stan umysłu, nad którym trzeba pracować.

(kd)

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: z lenistwa ciężko mieć w życiu satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:00
- Rola rodziców polega na tym, by NIE pozwalać dziecku być samodzielnym - uważa Miłosz Brzeziński, trener osobisty i autor wydanej właśnie książki "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: najtaniej jest być altruistą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:50
Książka autorstwa psychologa i trenera osobistego Miłosza Brzezińskiego pt. "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji" niedawno ujrzała światło dzienne. Autor przekonuje w niej, dlaczego warto być pozytywnie nastawionym do świata i ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: komplementy są ważne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 07:00
- Ludzie są słabi w ocenianiu tego, czy są w czymś dobrzy, czy nie. Dlatego trzeba im to mówić - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński. - Komplementowanie innych to bardzo ważna część relacji międzyludzkich.
rozwiń zwiń