Gagarin melduje wykonanie zadania!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 16:00
Świat wstrzymał oddech, gdy 12 kwietnia 1961 roku. Jurij Gagarin w statku kosmicznym Wostok 1 wystartował w przestrzeń kosmiczną. Jego misja zakończyła się sukcesem.
Audio
  • - Cały świat słuchał tych słów z zapartym tchem, a moskwiczanie szaleli z radości. Gagarin melduje o wykonaniu misji powierzonej mu przez partię i rząd i zapewnia o gotowości do dalszych zadań - donosił w kwietniu 1961 r. spiker Polskiego Radia (Czwórka/4 do 4)
Jurij Gagarin
Jurij GagarinFoto: PAP/Photoshot

Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej. Związek Socjalistych Republik Radzieckich triumfował w okresie zimnej wojny.
- Cały świat słuchał tych słów z zapartym tchem, a moskwiczanie szaleli z radości. Gagarin melduje o wykonaniu misji powierzonej mu przez partię i rząd i zapewnia o gotowości do dalszych zadań. Przekazuje też wszystkim ludziom na świecie, że czuje się znakomicie! - informował spiker Polskiego Radia.
Sukces wyprawy był jednym z największych osiągnięć myśli technicznej ZSRR.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów archwiwalnego programu Polskiego Radia z 12 kwietnia 1961 roku, w audycji "4 do 4".
(ac/kd)

Czytaj także

Młodzi Polacy odkrywają kosmos

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 14:58
Astronomia jest fascynującą dziedziną nauki. I jedną z niewielu, która nawet w amatorskim wydaniu może przynieść nowe odkrycia. O polskim projekcie astronomicznym Rantiga Osservatorio w poniedziałkowej audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód astronauta - wystarczy przejść testy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 08:25
Dziecięce marzenia o zostaniu astronautą spełniają się niewielu. W Czwórce sprawdziliśmy jakie testy trzeba przejść, by zawodowo latać w przestrzeń kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy lecą w kosmos - Lady Gaga też

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 14:40
Podróże to fascynujące hobby. Już w tym roku można kupić sobie lot na orbitę okołoziemską, oferowany przez firmę Richarda Bransona. Rezerwacje poczyniły już hollywoodzkie gwiazdy, a Lady Gaga zapowiedziała wykonanie swojej piosenki w kosmosie.
rozwiń zwiń