Szalony... jak polski kierowca

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 19:00
Niemal każdego dnia media donoszą o kolejnych wypadkach na polskich drogach, bądź niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem kierowców, którzy prowadzą pojazdy za szybko, bądź pod wpływem alkoholu. Teraz sytuacja ma się zmienić.
Audio
  • Ilona Butler o sposobach na poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach (Czwórka/4 do 4)
  • Jak zmniejszyć liczbę swoich punktów karnych? (Czwórka/4 do 4)
Szalony... jak polski kierowca
Foto: Glow Images/East News

Ilona
Ilona Butler/fot. W.Kusiński

- Jeśli przeanalizujemy to, co dzieje się w bezpieczeństwie ruchu drogowego, to od początku lat 80. sytuacja się poprawia, a liczba ofiar wypadków samochodowych spowodowanych przez pijanych kierowców, spada - przyznaje Ilona Butler, ekspert do spraw bezpieczeństwa drogowego, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego .

Zdaniem gościa "4 do 4" dzisiejsza polityka w tym zakresie powinna jednak mimo wszystko zostać uzupełniona o nowe rozwiązania, adekwatne do aktualnej sytuacji i warunków. Tymczasem identyfikację kierowców, łamiących przepisy ułatwiają także m.in. kamery miejskiego monitoringu, których coraz więcej na polskich drogach. Ci, którzy dopuszczą się łamania przepisów, otrzymują mandaty i punkty karne. Po przekroczeniu limitu tych drugich, trzeba ponownie podchodzić do egzaminu na prawo jazdy.

Czytaj także: Na polskich drogach będzie bezpiecznie za 50 lat <<<

- Do momentu przekroczenia 24 punktów mamy możliwość "zdjęcia" sobie 6 punktów co pół roku - tłumaczy, jak działa system Agnieszka Andres z Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Kierowcy o tym często nie wiedzą, a system ten będzie działał do 2016 roku: wystarczy wypełnić kartę zgłoszeniową na specjalne szkolenie, wpłacić 300 złotych i stawić się na nim.

By dowiedzieć się więcej o tym, za co można stracić prawo jazdy dożywotnio, i jak pozbyć się niechcianych punktów karnych, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4" .

(kd/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka motoryzacja samochody

Czytaj także

Jaś Fasola nie kupi nigdy porsche

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:13
Brytyjski aktor Rowan Atkinson znany z roli Jasia Fasoli ma słabość do superszybkich samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby na pijanych kierowców? "Zabranie samochodu"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:10
Niemal każdego dnia media informują o kolejnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W 2013 roku policja zatrzymała na polskich drogach 162 tys. nietrzeźwych kierowców, odnotowano także ok. 500 ofiar śmiertelnych wypadków z udziałem pijanych zmotoryzowanych. Jak walczyć z tą plagą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka testuje samochody - tym razem hyundai i10

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 16:01
Gdy po raz pierwszy na naszym radiowym parkingu pojawiło się najmniejsze dziecko Hyundaia, czyli i10, nie spodziewałem się żadnego objawienia i fajerwerków. Co się okazało? Zapraszamy na jazdę testową w Czwórce!
rozwiń zwiń