"Życie z minimalną liczbą rzeczy, to lepsze życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 17:36
Orest Tabaka, jeden z pierwszych polskich minimalistów, cały swój dobytek może spakować w walizkę. I nie jest to kwestia ekonomicznego kryzysu, a świadomego wyboru.
Audio

Orest Tabaka promuje popularny na świecie trend minimalistyczny, którego głównym założeniem jest to by nie gromadzić zbędnych rzeczy. Na jego bolgu możemy m.in. przeczytać o tym jak się spakować w mały plecak na długie wakacje, choć brak właściwego bagażu budzi nieraz zdziwienie.

- To się wzięło z naturalnego rozwoju osobistego. Mocno wsiąkłem w blogosferę, książki. Gdzieś tam przewinął się Leo Babauta, taki słynny bloger. Trafiłem na jego post jak uporządkować swój pokój. Po czym zaraz wydał taką książkę, "The Power of less", po której przeczytaniu pomyślałem, że koncept jest bardzo dobry i postanowiłem coś z tym zrobić – opowiadał gość Justyny Dżbik.

Przy pierwszej selekcji Tabaka pozbył się 70% posiadanych przedmiotów. Dziś jest szczęśliwym posiadaczem garści ubrań, laptopa, aparatu, ładowarki, kilku kabli i telefonu. Wszystko mieści się do 51 centymetrowej walizki podóżnej.

- Dla każdego będzie to inaczej wyglądało. Na pewno nie warto wiernie kopiować innych minimalistów, każdy potrzebuje czegoś innego, ale dzięki pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów ciężar życia między rzeczami przechodzi w życie między ludźmi, między aktywności. Te rzeczy, które z nami zostają stają się naszymi towarzyszami – wyjaśniał Tabaka.

Więcej na temat filozofii życiowego minimalizmu dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik laptopy

Czytaj także

Kto się nie zmienia, ten wpada na głaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:15
- Dramatem plemienia homo erectus było to, że jak sobie wymyślili siekierkę, to już nic więcej z nią nie zrobili i wyginęli – opowiadał w Czwórce Miłosz Brzeziński, który przekonywał o konieczności dokonywania zmian w naszym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Cuts: Dubstep na dłuższą metę się nie obroni...

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 18:00
Jeden z najciekawszych reprezentantów polskiej sceny electro kończy właśnie zimową trasę koncertową. O zagrożeniach związanych z ujemnymi temepraturami oraz podążaniem za modami opowiedział w Czwórce lider zespołu Tom Horn
rozwiń zwiń