Wodni aniołowie stróże czuwają już od 50. lat

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 17:30
- Dziewczyny to bardzo istotny fragment życia ratownika, ale nie tylko o nie chodzi - mówił w Czwórce prezes WOPR Jerzy Telak.
Audio

- Ratownik to jest taka profesja, która zwłaszcza na pływalni i na kąpielisku latem robi wrażenie i przyciąga, gdyż ratownik jest tam niczym guru - mówił w audycji "Pod lupą" prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jerzy Telak, w organizacji obecny już prawie od 30 lat

Choć WOPR, jako instytucja niosąca pomoc tonącym i szkoląca ratowników, do życia oficjalnie została powołana 11kwietnia 1962 roku, to jej zalążki funkcjonowały już w latach 50-tych.

- Nazwa WOPR pojawiła się w 1957 roku, w Augustowie, gdzie mianem tym określała się tamtejsza drużyna ratownicza. Zasięg ogólnopolski instytucja uzyskała dopiero po podpisaniu ustawy przez ówczesnego ministra sportu, a miało to miejsce równo 50 lat temu.

Dziś nad bezpieczeństwem kąpiących się w Polsce czuwa ponad 70 tysięcy ratowników wodnych. Najmłodsi członkowie organizacji mają 12 lat.

- Otwieramy się już na młodzież. Jej dedykujemy stopień młodszego ratownika WOPRU, po to, żeby młodzi ludzie nauczyli się pływać, zdobyli podstawowe techniki ratownictwa i potrafili się posługiwać sprzętem. Stopień ratownika nasi aplikanci mogą uzyskać dopiero po ukończeniu 18-roku życia - opowiadał Telak.

Więcej na temat obchodów jubileuszu WOPRu dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Podwodne życie sprzętu i motorówki sterowane radiem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 10:00
Co się stanie z naszym sprzętem, jeśli wpadnie do wody? A jak działają urządzenia, które teoretycznie możemy zanurzać? Odpowiedzi znajdziecie w audycji "Czwarty wymiar".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zamigać "elo" i "nara"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 16:30
Radiowa Czwórka to nie tylko pierwsze w Polsce radio na wizji, lecz także jedyne, którego mogą "słuchać" osoby niesłyszące. Dzieje się tak za sprawą Pauliny Mosur, tłumaczki języka migowego, która pracuje przy audycji "Cztery: Gramy!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakeboardowe szaleństwo to styl życia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 09:15
O tym co na, pod i nad wodą można robić opowiedziała Basia Flur. Zobacz, jak można naprawdę poszaleć! W studiu był także reżyser i operator filmów kręconych pod wodą Jacek Szymczak!
rozwiń zwiń