Obawiamy się zagrożeń, które są mało prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 08:00
Juwenalia w Krakowie miały być świętem studenckiej braci i radości. Atak nożownika spowodował jednak, że cztery niewinne osoby trafiły do szpitala. Czy to znaczy, że mamy zacząć się bać?
Audio
Obawiamy się zagrożeń, które są mało prawdopodobne
Foto: Glow Images/East News

 - W Polsce bezpieczeństwo mierzone statystykami policyjnymi i badaniami wiktymizacyjnymi zdecydowanie poprawiło się od lat 90. - twierdzi dr Paweł Waszkiewicz z Katedry Kryminalistyki UW. - Wszystkie zgromadzone dane potwierdzają to, że bezpieczeństwo się poprawia, ale nie zawsze towarzyszy temu poprawa poczucia bezpieczeństwa.

Z najnowszych badań wynika, że nasze poczucie bezpieczeństwa jest dobre, choć w porównaniu do poprzednich lat nieznacznie się obniżyło. Natomiast obiektywnie mierzone bezpieczeństwo niewiele, ale się poprawiło.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przestępstwa zostają uwzględnione w policyjnej kartotece: - Istnieje ciemna liczba przestępstw, czyli wykroczeń nie ujawnionych w statystykach - tłumaczy rozmówca Kuby Kukli. - Dotyczy to zazwyczaj przestępstw błahych czy też czynów nieważnych jak na przykład włamania do piwnic. Ale często zdarza się też w przypadku przestępstw poważnych takich jak gwałty.

Tymczasem zdaniem psychologów bezpieczeństwo jest niezwykle ważne dla każdego człowieka. Abraham Maslow uznał je za drugą co do ważności potrzebę człowieka, tuż po jedzeniu, piciu, śnie i oddychaniu: - Jeżeli ktoś spędza każdą wolną chwilę wertując kroniki kryminalne to jego wizja rzeczywistości jest dużo bardziej mroczna niż powinna - wyjaśnia ekspert. - Niedobrze jest zatem jeśli poczucie bezpieczeństwa jest nieadekwatne do rzeczywistości.

A czego boi się statystyczny Polak?

Zdaniem gościa Czwórki najczęściej boimy się przestępstw, które są niesłychanie mało prawdopodobne: - Obraz, który jest kreowany przez media i nie informacyjne, tylko bardziej przez popkulturę pełen jest seryjnych morderców i to przemawia do wyobraźni, choć w rzeczywistości ten problem stanowi zaledwie promil promila.

W zestawieniu z mieszkańcami innych europejskich państw jesteśmy zdecydowanie bardziej nieufni: - Z Europejskiego Sondażu Społecznego wynika, że my, Polacy, nie ufamy ludziom, nie ufamy systemowi, ani temu, co jest na zewnątrz naszego domu - mówi psycholog społeczny Jakub Kryś. - Ale są kraje, w których jest jeszcze gorzej.

Posłuchaj całego nagrania z "4 do 4". Plik dźwiękowy dołączony jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Trudna męska przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 15:20
Kiedyś męska przyjaźń była szorstka i chłodna, a dziś ma różne oblicza. Zmiana ta podyktowana jest wymogami współczesności, w której role mężczyzn i kobiet przenikają się i nie są już takie jednoznaczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielu Polaków zatraca się w graniu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:30
Totalizator Sportowy jest w Europie najszybciej rozwijającym się operatorem loterii. I to pomimo kryzysu. Czy to znaczy, że my, Polacy jesteśmy hazardzistami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:00
Choć czasem wydaje nam się, że nasz rozmówca nie mówi prawdy, z reguły nie ma sposobu, by mu to udowodnić. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność rozpoznawania tzw. mowy ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń