Kiedyś małżeństwo gwarantowało lepszy status, dziś żyjemy na "kocią łapę"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 16:45
Jeśli sprawdzą się przewidywania ekspertów to w całym 2013 roku zawartych zostanie około 190 tysięcy związków małżeńskich. Najmniej od 1945 roku. Dlaczego młodzi Polacy wolą żyć "na kocią łapę"?
Audio
  • Dlaczego wolimy żyć w nieformalnych związkach? (Czwórka/4 do 4)
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2013 roku w Polsce zawarto 117,7 tysięcy małżeństw - o 10 procent mniej niż przed rokiem donosi Rzeczpospolita
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2013 roku w Polsce zawarto 117,7 tysięcy małżeństw - o 10 procent mniej niż przed rokiem donosi "Rzeczpospolita"Foto: Glow Images/East News

- Liczba małżeństw systematycznie spada - mówi Artur Satora, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego. - W roku 1980 było to ponad 307 tysięcy związków, w 2012 niecałe 204 tysiące.

Zdaniem Andrzeja Gryżewskiego z Przystani Psychologicznej paradoksalnie to dobra wiadomość. - Ilościowo rzeczywiście wygląda to na kryzys, ale jakościowo jest lepiej - uważa rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Kiedyś małżeństwo było przepustką do lepszego życia: własnego mieszkania, regularnego życia seksualnego. To była ogromna gratyfikacja społeczna. Teraz rodzice chcą dla swoich dzieci przede wszystkim szczęścia, a nie wnuków i dokumentu z Urzędu Stanu Cywilnego.

Wychowani w ten sposób młodzi ludzie coraz podkreślają, że w relacji z drugą osobą liczy się dla nich samo uczucie, zaś papier i formalności nie są już aż tak ważne. Zwłaszcza, że pary żyjące w wolnym związku nie są już narażone na ostracyzm i społeczne wykluczenie.

- Zauważalna jest tendencja, że osoby będące w narzeczeństwie z długoletnim stażem, w momencie złożenia przysięgi małżeńskiej zaczynają rujnować swój związek - opowiada Anita Bartnicka-Michalska ze SWPS. - Okazuje się, że w nowej formule już nie są w stanie się odnaleźć, a dotychczasowego partnera lub partnerkę zaczynają traktować jak zagrożenie.

Psychologowie podkreślają też, że szybki ślub i założenie rodziny nie są gwarantem szczęścia.

- Choć nasze społeczeństwo jest coraz bardziej postępowe zawarcie związku małżeńskiego nadal jest traktowane jak przekroczenie Rubikonu - mówi gość "4 do 4". - Ludziom wydaje się, że sakramentalne "tak" ostatecznie rozwiązuje wszystkie problemy. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i nagle okazuje się, że wszystkie problemy, które miały nagle zniknąć nadal istnieją i irytują nas jeszcze bardziej. Dlatego młodzi ludzie coraz chętniej wybierają wieloletnie narzeczeństwo niż ślub, który mógłby im podciąć skrzydła.

Jest jednak dobra wiadomość, zwłaszcza w kontekście demograficznego niżu. Jak wynika ze statystyk - choć maleje liczba zawieranych małżeństw, wzrasta liczba dzieci urodzonych w nieformalnych związkach.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Chcesz odnieść sukces? Najpierw staw czoła porażkom!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:30
- Żeby wynieść jakąś nauczkę z porażki, trzeba po prostu przyznać się do tego, że się ja poniosło - przekonuje dr. Paweł Fortuna, autor książki "Pozytywna psychologia porażki" i laureat nagrody miesięcznika "Charaktery".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ocieplić wizerunek kontrolera biletów? Przestańmy mówić o nim "kanar"!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:00
Z analiz wynika, że koszty utrzymania tych, którzy w komunikacji miejskiej sprawdzają nasze bilety są znacznie wyższe od efektów ich pracy. Może zatem najwyższy czas skończyć z kontrolą pasażerów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakaz zasłaniania twarzy nie zlikwiduje źródła agresji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 07:00
Święto Niepodległości najhuczniej uczczone przez bohaterów w kominiarkach stało się przyczynkiem do kolejnej odsłony dyskusji o pomyśle, żeby zakazać zasłaniania twarzy podczas demonstracji.
rozwiń zwiń