Polskie Radio
Section05
manifestacje

Spór o aborcję. "Każda strona ma równe prawa"

W kilkudziesięciu polskich miastach odbyły się dziś protesty pod hasłem "Czarna środa" ws. zmian przepisów dot. aborcji. Akcjom towarzyszyły kontrmanifestacje zorganizowane przez środowiska pro-life, których uczestnicy opowiadają się za zaostrzeniem obowiązujących przepisów i zakazem przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. O sporze wokół aborcji, a także pojęciu wolności i godności, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Kaja Godek (Fundacja Życie i Rodzina) i publicysta, Tomasz Wiścicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja manifestacje protest

"Mamy do czynienia z próbą wpływania na sytuację w Polsce"

Jak pisze „Gazeta Polska”, głównymi sponsorami Akcji Demokracji są niemiecka fundacja Campact oraz Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK), której działalność nadzoruje wieloletni wiceminister finansów Niemiec Caio Koch-Weser. O rzekomych powiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy PiS Gazprom Sejm demonstracje manifestacje protest protesty w Warszawie

Blokujący manifestacje zapłacą za ochronę? „Logiczne”

Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  manifestacje Smoleńsk PiS Mariusz Błaszczak MSWiA demonstracje Cezary Krysztopa Tadeusz Płużański miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Czy protestujący poniosą koszty blokowania miesięcznicy?

- Jeżeli zakłócanie obchodów miesięcznicy generuje duże koszty, to logiczne, że winnymi są osoby, które za to odpowiadają - stwierdził na antenie Trójki Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości. Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej podkreślił z kolei, że "wczorajsze wydarzenia obnażyły słabość obecnej władzy".
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku POLSKA manifestacje Trójka Marcin Pośpiech Jan Grabiec