Nie lecz grypy antybiotykiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 09:00
Polacy podczas choroby chętnie sięgają po antybiotyki, namawiają lekarzy, by ci przepisali im właśnie takie leki. - Dzięki takim działaniom za kilka lat nie będziemy mieli się czym leczyć - przestrzega profesor Waleria Hryniewicz.
Audio
  • Profesor Waleria Hryniewicz opowiada o antybiotykach (Czwórka/4 do 4)
Profesor Waleria Hryniewicz
Profesor Waleria HryniewiczFoto: Wojciech Kusiński

Antybiotyki stają się ofiarami własnego sukcesu, są powszechnie używane i nadużywane. Bez wątpienia są jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Niestety ostatnio robimy wszystko, żeby przestały na nas działać, coraz więcej osób rodzi się już z antybiotykoodpornością, przez co możemy wrócić do czasów sprzed penicyliny. Każdego roku ok. 25 tysięcy Europejczyków umiera z powodu infekcji, którą wywołały odporne bakterie. Właśnie ukazał się raport UE o tych zagrożeniach.
Dr Piotr Borowicz, dyrektor Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków podkreśla, że antybiotyki mają działanie antybakteryjne, nie działają na wirusy, w walce z nimi pomagają szczepionki.
- Antybiotyki możemy stosować jedynie wtedy, gdy są one uzasadnione czyli w zakażeniach bakteryjnych, ale też nie wszystkich - mówi profesor Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. - Antybiotyki działają tylko na bakterie i możemy je podawać tylko przy takim wskazaniu - podkreśla.
Antybiotyki, jak każdy lek, mogą wywołać niekorzystne objawy, jak biegunka, mdłości, wysypka. Gość Czwórki podkreśla, że trzeba pamiętać, iż antybiotyki działają na wszystkie drobnoustroje w naszym organizmie, i te dobre, i te złe. Dlatego każdy lekarz przed przepisaniem antybiotyku powinien wykonać dokładne badanie chorego, przeprowadzić wywiad, zebrać dane kliniczne.

Profesor Waleria Hryniewicz zwraca uwagę, że Polacy biorą bardzo dużo antybiotyków, a warto czasem spróbować wyleczyć się domowym sposobem - pić herbaty z malinami, napar z lipy, jeść czosnek i dbać o higienę.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie

Czytaj także

Zwolnienie lekarskie jest opłacalne dla pracownika i pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:21
Większość Polaków deklaruje, że nie ma czasu na chorowanie. Katar, kaszel, gorączka, złe samopoczucie nie powodują, że zostajemy w domu, a to błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transplantacja to dar życia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 09:00
Większość osób nie zna prawa regulującego procesy transplantacyjne. W dyskusjach często odwołujemy się do mitów, obaw, a nie faktów, które w Polsce są regulowane bardzo restrykcyjnie przestrzeganą ustawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: wierzymy w sport, jednak ćwiczymy rzadko

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
Poprawni Optymiści, Pozorni Twardziele, Zmęczeni Herosi, Świadomi Indywidualiści, Zdesperowani Buntownicy, Niepocieszeni Podjadacze, Pogodni Mędrcy i Towarzyscy Hedoniści - znamy już "Style Zdrowia Polaków". Jak to o nas świadczy?
rozwiń zwiń