Foch jest dla słabych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 16:15
Strzelanie fochów jest dziecinne. To wyraz braku umiejętności szczerej rozmowy, który może spowodować wiele szkód w relacjach – podkreślają eksperci od związków damsko-męskich.
Audio
  • Rozmowa z Dawidem Bojarowiczem i Konradem Pietrusińskim o fochach
  • Rozmowa z Łukaszem Misiukanisem - organizator akcji Dzien bez focha

Fochy są dla ludzi, którzy nie umieją mówić o swoich uczuciach – uważają Dawid Bojarowicz i Konrad Pietrusiński ze Szkoły Uwodzenia Be Alpha. Eksperci od związków damsko-męskich gościli w audycji "Pod Lupą" przy okazji pierwszego ogólnopolskiego "Dnia bez focha" – zainaugurowanej na Facebooku akcji, która ma już ponad 160 tys. fanów.

Konflikty i zatargi między ludźmi to normalna rzecz: każdy człowiek jest inny, ma inne doświadczenia i własne podejście do życia. Ale – jak podkreślają goście Justyny Dżbik – konflikty nie powinny kończyć się fochami, bo one nie rozwiązują sprawy. – Tupnięcie nogą czy zamknięcie się na rozmowę z drugim człowiekiem powoduje, że stajemy się nieszczerzy w relacji, gdyż nie mówimy drugiej osobie, co nam przeszkadza w jej zachowaniu, zakładamy pewnego rodzaju maskę – wyjaśniają Dawid Bojarowicz i Konrad Pietrusiński.

Ważne jest zatem, aby w związkach, jak również w relacjach przyjacielskich i zawodowych, umieć ze sobą rozmawiać. – Należy dążyć do otwartości. Wymaga to ciężkiej pracy nad sobą, gdyż wiąże się z przełamaniem pewnych własnych barier i ograniczeń – przyznają goście "Pod Lupą". – Szczerość powoduje, że nie kumuluje się w ludziach napięcie, którego niekontrolowane rozładowanie grozi kłótnią niewspółmierną do sytuacji – dodają.

Eksperci zwracają się szczególnie do mężczyzn, którym konwenanse nie pozwalają otwarcie mówić o uczuciach. – Społecznie akceptowany pogląd, że facet ma być twardy, jest po prostu głupi – podkreślają. Mężczyźni też mogą czuć się zranieni, też mogą mieć obawy co do swoich związków, też są w stanie akceptować pewne zachowania swojej partnerki, innych natomiast nie, i dlatego nie powinni na siłę udawać twardych i nieczułych. – Faceci też powinni umieć szczerze mówić o swoich uczuciach, odczuciach, obawach czy pretensjach. Fochowanie się nigdy nie daje dobrych rezultatów – puentują goście.

Więcej w rozmowie z Dawidem Bojarowiczem i Konradem Pietrusińskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Ja chcę w grupie, a on sam

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:41
Niektórzy odpoczywają w ciszy i samotności, inni potrzebują towarzystwa. Jak sobie poradzić z tak odmiennymi potrzebami dwóch osób w związku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W zgodzie z byłym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 13:31
Jeżeli związek umarł śmiercią naturalną, droga do przyjaźni jest prosta. Jeśli rozstanie było burzliwe, warto poczekać na reaktywację znajomości – radzi psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uskrzydlająca moc miłości

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 10:48
Warto kochać i być kochanym, bo bez miłości życie nie ma sensu – przekonywała w Czwórce aktorka Aldona Orman.
rozwiń zwiń