W zgodzie z byłym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 13:31
Jeżeli związek umarł śmiercią naturalną, droga do przyjaźni jest prosta. Jeśli rozstanie było burzliwe, warto poczekać na reaktywację znajomości – radzi psycholog.
Audio

W wyniku rozpadu związku możemy albo zyskać dozgonnego przyjaciela, albo wroga – zauważa psycholog społeczny i trener komunikacji Tomasz Łysakowski. W Czwórce wyjaśniał, od czego zależy utrzymanie dobrych stosunków z byłym partnerem oraz radził, kiedy warto przedstawić swoją dawną miłość nowej.

 

Atmosfera kluczem do przyjaźni

O tym, czy byli partnerzy będą w stanie pozostać dobrymi znajomymi, decydują przyczyny zerwania i towarzysząca mu atmosfera. Jeśli partnerzy rozstali się za obopólną zgodą, np. dlatego, że ich uczucie wypaliło się, jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że będą nadal utrzymywać ze sobą kontakt. Jednak gdy jedno z partnerów zostało zranione, porzucone czy zdradzone, wtedy istnieją marne szanse na przekształcenie miłości w przyjaźń – uważa Tomasz Łysakowski.

 

Czas leczy rany

Pamięć płata nam jednak figla. Okazuje się, że wraz z upływem czasu wypieramy złe wspomnienia lub osłabiamy ich „siłę rażenia”. – Zapominamy wyrządzone nam przez partnera krzywdy i łatwiej jest nam przypomnieć sobie pozytywne wydarzenia ze wspólnej przeszłości – tłumaczy psycholog. Dzięki takim procesom zachodzącym w naszej pamięci po upływie określonego czasu jesteśmy zdolni do nawiązania relacji z byłymi partnerami.

 

Poznaj moją byłą/mojego byłego

Czy warto poznać swojego obecnego partnera z byłym?  Jak tłumaczy Tomasz Łysakowski, wielką rolę odgrywa tutaj samoocena naszej nowej sympatii. Jeżeli nasz obecny partner ma wysoką samoocenę i jest pewien swojej pozycji w związku, to przedstawienie mu byłego partnera nie wywoła negatywnych skutków. Może nawet polepszyć atmosferę w związku, gdyż nowy partner doceni w drugiej osobie szczerość i odwagę. Natomiast, gdy samoocena obecnego partnera nie jest stabilna, to spotkanie z byłym może wywołać poczucie zagrożenia i skończyć się negatywnym porównywaniem – mówi psycholog.

Więcej o relacjach z byłymi partnerami w rozmowie Justyny Dżbik z Tomaszem Łysakowskim. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik
Czytaj także

Oddzielić miłość od pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 11:20
Kiedy można podpisać intercyzę? Czy warto? Jak może się to odbić na związku? Odpowiedzi szukała reporterka Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ja chcę w grupie, a on sam

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 12:41
Niektórzy odpoczywają w ciszy i samotności, inni potrzebują towarzystwa. Jak sobie poradzić z tak odmiennymi potrzebami dwóch osób w związku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni kochali inaczej…

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 09:16
Miłość w starożytności była o wiele gwałtowniejszym uczuciem niż dziś. Wojowniczy mężczyźni traktowali kobietę jak istotę poddaną ich władzy bądź wojenną zdobycz.
rozwiń zwiń