Zapomniani Nobliści

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 16:01
W Warszawie trwa trzynasty Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Z tej okazji do stolicy przyjechali znamienici goście, a na Czwórkowej antenie przypominamy Noblistów z dawnych lat.
Audio
  • Zapomniani Nobliści - dźwięki z Archiwum Polskiego Radia (Czwórka/4 do 4)
Henry Kissinger
Henry KissingerFoto: źr. WIkipedia/White House Photographic Office/PD-USGOV/pd

W przepastnych archiwach Polskiego Radia odnaleźliśmy materiały dotyczące 3 pokojowych noblistów sprzed wielu lat.
- Po 12 latach zbrojnej walki narodu wietnamskiego o wolność i niepodległość, pokój, jedność, integralność terytorialną Wietnamu, zamilknie huk dział i świst śmiercionośnych kul - relacjonował radiowy reporter. - Przed kamerami telewizji i mikrofonami radiowymi wystąpił w Waszyngtonie prezydent Richard Nixon, który oświadczył: Dziś 23 stycznia 1973 roku o godzinie12.30 doktor Henry Kissinger w imieniu Stanów Zjednoczonych i specjalny doradca Le Duc Tho w imieniu Wietnamu Północnego parafowali w Paryżu porozumienie o zaprzestaniu działań wojennych i przywróceniu pokoju w Wietnamie.

Za doprowadzenie do tego rozwiązania Henry Kissinger i Le Duc Tho w 1973 roku otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla (Le Duc Tho wyróżnienia nie przyjął).

SZCZYT NOBLISTÓW: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Warto też wspomnieć Fridtjofa Nansena, śmiałego podróżnika, wybitnego polarnika i działacza społecznego, który miał szansę zostać królem Norwegii. - Fridtjof Nansen Zajmował się badaniem systemu nerowego u pewnego gatunku węgorzy. W Norwegii stworzył Centralne Laboratorium Oceanograficzne, które działa do tej pory i jest to placówka o znaczeniu światowym - opowiadała radiowa ekspertka. 
W 1905 roku, gdy Norwegowie zdecydowali, że ich państwo będzie monarchią, jako kandydata na tron wysuwano Nansena.  - Królem on jednak nie został - objął stanowisko Wysokiego Komisarza do Spraw Uchodźców i za te działalność otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Uratował miliony ludzkich istnień - słyszymy z nagrania z radiowego Archiwum.
10 lat po Kissingerze Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Lech Wałęsa, a po kolejnych 12 latach - w 1995 roku inny nasz rodak na stałe mieszkający w Wielkiej Brytanii - Józef Rotblat oraz założony przez niego ruch Pugwash, który w ten sposób został uhonorowany za wysiłki w walce ze zbrojeniami jądrowymi.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla. Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>> (pj)

Czytaj także

Nobliści nie żądają - pokazują, apelują, podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 11:40
Mija 30 lat od przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Z tego względu to właśnie Polska została wybrana na miejsce XIII Światowego Szczytu Laureatów tego wyróżnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Owsiak nagrodzony medalem szczytu noblistów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:12
Jerzy Owsiak dostał nagrodę za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny. Na szczycie noblistów zaprosił na przystanek Mohammada Yunusa i Sharon Stone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt noblistów: Maguire - zamiast wojen, zacznijmy ze sobą rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:49
Do rozwiązania NATO, zaprzestania zbrojenia Europy i świata wzywała z Warszawy Irlandka Mairead Corrigan Maguire, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku.
rozwiń zwiń