Polskie Radio
Section05

Michaił Gorbaczow

TYLKO U NAS "Złota Piłka" - wielcy wygrani i wielkie kontrowersje

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – to polskie porzekadło w 2021 roku znalazło zastosowanie w odniesieniu do plebiscytu "Złotej Piłki”. Wygrał Leo Messi, drugie miejsce zajął Robert Lewandowski i był to werdykt co najmniej nieoczywisty. W przeszłości w plebiscycie France Football nie brakowało podobnych kontrowersji i niewykluczone, że świadkami kolejnej będziemy w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  Leo Messi lionel messi cristiano ronaldo Robert Lewandowski diego maradona Pele Piłka nożna SPORT Erling Haaland

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska muzeum Wojciech Jaruzelski NKWD Związek Sowiecki II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

Lata 1985-1990. Pieriestrojka i głasnost Michaiła Gorbaczowa

- Masowa kuracja odwykowa od lęku oraz zbiorowa podróż do świata informacji - tak znany reportażysta Ryszard Kapuściński nazwał reformy, jakim zostało poddane społeczeństwo Związku Sowieckiego po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa, który 11 marca 1985 roku został I sekretarzem tamtejszej komunistycznej partii. W "Historii żywej" pieriestrojka i głasnost Gorbaczowa oraz wpływ na historię Polski, czyli o kontrolowanym rozpadzie, demontażu, a może montażu czy nowej rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak

Rola Kościoła katolickiego w PRL od stanu wojennego do 1989 roku. Część 2

Z 18 na 19 października 1984 roku oficerowie Służby Bezpieczeństwa porwali, torturowali i zamordowali kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. W 1987 roku miała miejsce trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, a w tym czasie pogłębiał się kryzys gospodarczy. Jak te wydarzenia wpływały na relacje państwo - Kościół?  
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II historia Polski komunizm Wojciech Jaruzelski Józef Glemp

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Ekspert: Gorbaczow jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w historii II połowy XX wieku

- Rzeczywiście nasza percepcja była troszkę inna niż na Zachodzie i być może jest tak, że ciemne strony panowania, rządów Gorbaczowa (...) w naszej części Europy wspomina się częściej niż na Zachodzie, gdzie ta gorbomania nie miała drugiej strony - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Polskie Radio 24 HISTORIA ŚWIAT Europa ZSRR