Polskie Radio
Section05
Lech Wałęsa

"Komentarz dnia": zatwierdzenie ważności wyborów, zaprzysiężenie prezydenta

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"). Publicyści dyskutowali m.in. o uchwale Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów prezydenckich, a także o zbliżającym się zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy i zapowiedzianej nieobecności Bronisława Komorowskiego i Lecha Wałęsy.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Jacek Liziniewicz Paweł Lisicki wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Bronisław Komorowski Lech Wałęsa

Skarga Lecha Wałęsy oddalona przez Sąd Najwyższy. Ma przeprosić stoczniowca

Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez pełnomocnika Lecha Wałęsy ws. wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 2019 r. nakazującego b. prezydentowi przeproszenie b. pracownika Stoczni Gdańskiej, Henryka Jagielskiego, za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa historia Polski historia PRL Sąd Najwyższy Henryk Jagielski POLSKA

Henryk Jagielski o wygranej w sądzie z Lechem Wałęsą: on się ośmieszył

Były prezydent Lech Wałęsa przegrał w sądzie z opozycjonistą z czasów PRL Henrykiem Jagielskim. O sprawie poinformował na Twitterze Krzysztof Wyszkowski. - Byłem pewien, że wygram tę sprawę, gdyby było inaczej, to nie poszedłbym do sądu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Henryk Jagielski, który potwierdził, że sąd nakazał Wałęsie m.in. przeprosiny i wypłatę odszkodowania, a w przypadku niewykonania wyroku karę finansową za każdy dzień zwłoki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Jagielski Lech Wałęsa sąd

"Mieliśmy poczucie, że komuniści mogą nas oszukać". Dr Andrzej Anusz o wyborach 4 czerwca 1989 roku

- Mieliśmy wtedy świadomość, że wybory 4 czerwca 1989 roku to pewien etap na drodze odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Był to taki moment po rozmowach Okrągłego Stołu, gdy doszło do zawarcia kompromisu pomiędzy opozycją - tzw. stroną społeczną - a komunistycznymi władzami - przypomniał dr Andrzej Anusz, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego, były członek Porozumienia Centrum.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia wybory prezydenckie 2020 Senat Prawo i Sprawiedliwość Lech Wałęsa historia Polski

"To zwycięstwo zostało zaprzepaszczone". Prof. Sławomir Cenckiewicz o wyborach 4 czerwca 1989 roku

- Środowisko Jacka Kuronia, Adama Michnika, Bronisława Geremka i innych zawarło umowę z komunistami. W marcu 1989 roku ustalono określony podział mandatów w związku z wyborami i to, że prezydentem zostanie gen. Wojciech Jaruzelski - przypomniał prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia wybory prezydenckie 2020 Senat Prawo i Sprawiedliwość Lech Wałęsa historia Polski Sławomir Cenckiewicz

31 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory, zakończone zwycięstwem "Solidarności"

31 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne opozycja opozycja demokratyczna Solidarność Solidarność Walcząca Lech Wałęsa PZPR komunizm

Polacy żegnają prymasa tysiąclecia – pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu prymasa tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

"Komentarz Dnia": Lech Wałęsa, gospodarka, samorządy

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Jakub Pacan ("Tysol.pl") i Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Publicyści dyskutowali m.in. o Lechu Wałęsie, który nie jest w stanie utrzymać się za 6 tysięcy złotych emerytury prezydenckiej, a także o polskiej gospodarce, tarczy antykryzysowej oraz podejściu samorządów do pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Adrian Klarenbach Adrian Stankowski Lech Wałęsa Koronawirus w Polsce