Polskie Radio
Section05
Lech Wałęsa

Akt oskarżenia przeciw Lechowi Wałęsie. Rzecznik prokuratury wskazuje na ustalenia biegłych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Zarzuca mu, że w kwietniu 2016 roku złożył fałszywe zeznania podczas przesłuchania w warszawskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Był wtedy przesłuchiwany w charakterze świadka i zaprzeczał, jakoby na dokumentach Służby Bezpieczeństwa widniały jego podpisy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Wałęsa prokuratura sądownictwo

Ryszard Kaczorowski. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 104 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

"Tusk i Wałęsa znów razem". Szef MAP przypomniał "nocną zmianę" w kontekście marszu opozycji

"Kolejny raz chcą odsunąć od władzy propolski rząd i odebrać Polakom szansę na rozwój oraz dobrobyt" - napisał na Twitterze szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremier Jacek Sasin komentując marsz zorganizowany w niedzielę przez opozycję w Warszawie. "Tusk i Wałęsa znów razem. Tak jak 4 czerwca 1992 r." - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin opozycja Donald Tusk Lech Wałęsa

ANALIZA Liczył głosy, by obalić rząd Olszewskiego. Dzisiaj Tusk sprzeciwia się komisji badającej rosyjskie wpływy

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Przyczyną odwołania była sprawa lustracji ważnych postaci polityki z tamtego okresu. Jednym z reżyserów odwołania ówczesnego rządu był Donald Tusk. Dzisiaj lider Platformy Obywatelskiej jest stanowczym przeciwnikiem powołania komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski Lech Wałęsa polityka historia Polski

"Noc teczek", czyli kulisy obalenia rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku Sejm przegłosował wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego. Wtedy upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Na długie lata pogrzebano też szansę na lustrację osób sprawujących funkcje publiczne. To właśnie strach przed "teczkami" stał się jedną z przyczyn odwołania pod osłoną nocy rządu premiera Olszewskiego. Dużą rolę odegrał w tej sprawie ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Dopiero 25 lat po "nocnej zmianie" IPN potwierdził, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Jan Olszewski Lech Wałęsa Rzeczpospolita Waldemar Pawlak HISTORIA