Polskie Radio
Section05
Lech Wałęsa

Poufne rozmowy w podwarszawskiej Magdalence

- Po raz pierwszy doszło do spotkania Lecha Wałęsy z gen. Czesławem Kiszczakiem 31 sierpnia. W rozmowie towarzyszył biskup Bronisław Dąbrowski. Rozmowa była krótka - mówił prof. Andrzej Paczkowski. - Ze strony komunistów żądania były dość ostre. Domagano się, aby strona opozycyjna nie domagała się legalizacji Solidarności oraz żeby wpłynęła na zakończenie strajków.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak Jacek Kuroń Lech Wałęsa Magdalenka Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Solidarność

"Zostałem poniżony". Lech Wałęsa żali się na decyzje sądów w Polsce

"W moich sprawach sądowych z Ryszardem Czarneckim, Krzysztofem Wyszkowskim oraz Henrykiem Jagielskim zostałem poniżony i zmuszony prawomocnym wyrokami sądów do przeprosin. Uczestnicząc w rozprawach zauważyłem pewną powtarzającą się tendencję, że formalności są ważniejsze od ustalenia prawdy" - napisał na Facebooku Lech Wałęsa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa sąd sądownictwo Ryszard Czarnecki Krzysztof Wyszkowski Henryk Jagielski POLSKA

"Komentarz dnia": zatwierdzenie ważności wyborów, zaprzysiężenie prezydenta

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"). Publicyści dyskutowali m.in. o uchwale Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów prezydenckich, a także o zbliżającym się zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy i zapowiedzianej nieobecności Bronisława Komorowskiego i Lecha Wałęsy.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Jacek Liziniewicz Paweł Lisicki wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Bronisław Komorowski Lech Wałęsa

Skarga Lecha Wałęsy oddalona przez Sąd Najwyższy. Ma przeprosić stoczniowca

Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez pełnomocnika Lecha Wałęsy ws. wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 2019 r. nakazującego b. prezydentowi przeproszenie b. pracownika Stoczni Gdańskiej, Henryka Jagielskiego, za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa historia Polski historia PRL Sąd Najwyższy Henryk Jagielski POLSKA

Henryk Jagielski o wygranej w sądzie z Lechem Wałęsą: on się ośmieszył

Były prezydent Lech Wałęsa przegrał w sądzie z opozycjonistą z czasów PRL Henrykiem Jagielskim. O sprawie poinformował na Twitterze Krzysztof Wyszkowski. - Byłem pewien, że wygram tę sprawę, gdyby było inaczej, to nie poszedłbym do sądu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Henryk Jagielski, który potwierdził, że sąd nakazał Wałęsie m.in. przeprosiny i wypłatę odszkodowania, a w przypadku niewykonania wyroku karę finansową za każdy dzień zwłoki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Jagielski Lech Wałęsa sąd

"Mieliśmy poczucie, że komuniści mogą nas oszukać". Dr Andrzej Anusz o wyborach 4 czerwca 1989 roku

- Mieliśmy wtedy świadomość, że wybory 4 czerwca 1989 roku to pewien etap na drodze odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Był to taki moment po rozmowach Okrągłego Stołu, gdy doszło do zawarcia kompromisu pomiędzy opozycją - tzw. stroną społeczną - a komunistycznymi władzami - przypomniał dr Andrzej Anusz, historyk i politolog z Instytutu Piłsudskiego, były członek Porozumienia Centrum.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia wybory prezydenckie 2020 Senat Prawo i Sprawiedliwość Lech Wałęsa historia Polski

"To zwycięstwo zostało zaprzepaszczone". Prof. Sławomir Cenckiewicz o wyborach 4 czerwca 1989 roku

- Środowisko Jacka Kuronia, Adama Michnika, Bronisława Geremka i innych zawarło umowę z komunistami. W marcu 1989 roku ustalono określony podział mandatów w związku z wyborami i to, że prezydentem zostanie gen. Wojciech Jaruzelski - przypomniał prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia wybory prezydenckie 2020 Senat Prawo i Sprawiedliwość Lech Wałęsa historia Polski Sławomir Cenckiewicz