Dubtonic Kru: wśród młodych artystów za dużo jest pychy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 16:30
Są jedną z najciekawszych młodych formacji na scenie reggae, ale nie zawróciło im to w głowach. Muzycy zespołu Dubtonic Kru uważają, że za sukcesem stoi pokora, ciężka praca i szacunek do korzeni.
Audio
  • Dubtonic Kru będzie gwiazdą festiwalu "Reggae na Piaskach 2014", który odbędzie się 19 lipca w Ostrowie Wielkopolskim (Czwórka/DJ Pasmo)
Dubtonic Kru
Dubtonic KruFoto: archiwum gościa/ Facebook

Jamajski zespół regularnie odwiedza nasz kraj. Wśród fanów reggae muzycy cieszą się dużą popularnością. - My kochamy Polskę i mamy nadzieję, że Polacy kochają nas równie mocno - wyznał w rozmowie z Makenem perkusista formacji -  Jubba. - Jesteśmy w trakcie tournée po Europie, które rozpoczęło się dwa tygodnie temu. Graliśmy już w Niemczech, Szwecji, a Polska jest dla nas takim punktem wypadowym. Doskonale się tutaj czujemy i z przyjemnością zawsze wracamy. Macie fantastycznych słuchaczy, ale też wielu artystów, z którymi znaleźliśmy wspólny język - tak Jubba wytłumaczył fakt, że zespół odwiedził studio Czwórki w poniedziałkowy wieczór, choć najbliższy koncert w Polsce zagra dopiero w weekend.

PRZECZYTAJ TEŻ: The Jolly Boys: ojcowie reggae i bluesa

Decyzja o tym, aby w życiu zająć się muzyką, była dla artystów Dubtonic Kru czymś zupełnie naturalnym. Jak przyznali na antenie Czwórki, rozmaite dźwięki otaczały ich od najmłodszych lat. - To nie był pojedynczy moment, a proces, trwający latami, swoista ewolucja. Interesowaliśmy się instrumentami, sztuką wykorzystywania wokalu, technikami nagrań, aż w końcu nasze drogi się przecięły i tak powstał zespół - wyjaśnił w "DJ Paśmie" Kamau, który w Dubtonic Kru jest wokalistą.
Zespół dość szybko osiągnął sporą popularność na Jamajce i rozpoczął koncertowanie na całym świecie. W 2011 roku wygrali nagrodę "Najlepszego nowego zespołu" w konkursie Global Battle of the Bands World Finals w Malezji. To przełożyło się na liczne propozycje wspólnych występów od znanych gwiazd muzyki pop i r'n'b, takich jak Ne-Yo, Toni Braxton, Keri Hilson, czy Jazmine Sullivan.

Dla muzyków było to pewne zaskoczenie, ponieważ ich wizja reggae nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Stawiają na powrót do korzeni gatunku, używając przy tym bogatego instrumentarium i aranżacji. - Nie kopiujemy tego, co już ktoś zrobił, a jedynie inspirujemy się klasycznym reggae, bo w nim jest energia, moc i przesłanie. Naszym zdaniem przypominanie młodym odbiorcom o historii muzyki jest niezwykle ważne, bo bez niej nie byłoby tego, co mamy teraz. Niektórym artystom wydaje się, że są unikalni, wyjątkowi, wnoszą coś nowego, a tymczasem odtwarzają tylko coś, co powstało kilkadziesiąt lat temu. Ich pycha wymaga korekty - przyznał ze śmiechem Jubba.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Makena z Dubtonic Kru z "DJ Pasma". Zespół będzie gwiazdą festiwalu "Reggae na Piaskach 2014", który odbędzie się 19 lipca w Ostrowie Wielkopolskim.

ac/kd

Czytaj także

Ras Luta: nie pretenduję do miana proroka

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 10:50
"Uratuj siebie" to drugi solowy album Ras Luty. Płyta ukazała się 9 marca, a jednym z pierwszych koncertów na trasie był występ u boku Michaela Rose, wokalisty legendarnego składu Black Uhuru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W muzyce ważna jest warstwa duchowa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 12:25
Kilka dni temu swój drugi longplay wydał Radikal Guru, jeden z pionierów łączenia muzyki dub, reggae oraz dubstep. Polski muzyk cieszy się międzynarodową popularnością, a płyta "Subconscious" z pewnością jego pozycję umocni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pablopavo: piosenki piszę z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 11:00
Ponad 50 twórców zaprosiło go do współpracy na swoich płytach, to chyba najlepszy dowód na to, że muzycy cenią jego talent oraz na to, że jest po prostu fajnym człowiekiem. Właśnie ukazała się jego najnowsza płyta, "Polor", którą Pablopavo nagrał z Ludzikami.
rozwiń zwiń