Krzysztof Kowalewski. "Charakterystyczny, czyli wybitny"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 15:00
- Krzysztof Kowalewski miał nie tylko te cechy, które stanowią o rozpoznawalności, ale, co już jest niezmiernie rzadkie, posiadał osobowość, która silnie zaznaczała się w świadomości widza - wspomina zmarłego niedawno aktora krytyk Łukasz Maciejewski. 
Warszawa, 2007-04-26. Teatr Współczesny. Petr Zelenka Teremin w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Nz: podczas próby Krzysztof Kowalewski.
Warszawa, 2007-04-26. Teatr Współczesny. Petr Zelenka "Teremin" w reżyserii Artura Tyszkiewicza. N/z: podczas próby Krzysztof Kowalewski.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj
06:23 CZWORKA W to mi graj - Krzysztof Kowalewski 13.02.2021.mp3 Krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski wspomina Krzysztofa Kowalewskiego (W to mi graj/Czwórka)

 

W latach 80. Krzysztof Kowalewski grał nawet w ośmiu filmach rocznie. Większość z tych produkcji stała się "evergreenami" Łukasz Maciejewski

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku. Grał w teatrze, filmach i w serialach. Na dużym ekranie zadebiutował  w "Krzyżakach" w reżyserii Aleksandra Forda, ale największą popularność przyniosły mu jednak postacie komediowe. - Wyniósł ten gatunek do rangi sztuki o najwyższej jakości - przyznaje rozmówca Michała Piwowarka. - Był w naszym aktorstwie osobną wyspą. Królem uśmiechu, dobrego towarzystwa i błyskotliwego dowcipu.

MOJA HISTORIA: KRZYSZTOF KOWALEWSKI / Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Do teatru chodziło się "na Kowalewskiego". Nie tylko po to, by zobaczyć go w repertuarze farsowym, ale też wtedy kiedy grał Szekspira i Mrożka Łukasz Maciejewski

W wywiadzie-rzece, którego udzielił Juliuszowi Ćwieluchowi, Krzysztof Kowalewski przyznał, że choć stworzył w kinie i w telewizji ponad sto kreacji, to jego żywiołem był teatr. - Pochodził z rodziny aktorskiej, był synem przedwojennej aktorki Elżbiety Kowalewskiej, Reprezentował pokolenie artystów, które pracę na scenie uznawało za priorytetową - opowiada Maciejewski. - W tej rozmowie podkreślał też to, że wie, co to znaczy być aktorem "peryferyjnym", "prowincjonalnym". Dlatego miał w sobie pokorę i nie gnał w poszukiwaniu nowych smaków i zapachów. Przez kilkadziesiąt lat był związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie i do dziś - obok Marty Lipińskiej - jest symbolem tego miejsca. 

Krzysztof Kowalewski był również związany z Teatrem Polskiego Radia. Za stworzone tam kreacje został uhonorowany Wielkim Splendorem w 1992 roku. 

Posłuchaj także:

Krzysztof Kowalewski odszedł 6 lutego 2021 roku. Miał 83 lata.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Łukasz Maciejewski (krytyk teatralny i filmowy, filmoznawca)

Data emisji: 13.02.2021

Godzina emisji: 12.15