Splendory 2021. Jakub Kordas: na scenie nigdy nie będzie prawdy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:45
Jakub Kordas został wyróżniony jako najlepszy debiutujący aktor. Splendory to najważniejsze wyróżnienia Teatru Polskiego Radia, przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Jakub Kordas
Jakub KordasFoto: Czwórka/Polskie Radio

Jakub Kordas otrzymał nagrodę jako "najlepszy debiutujący aktor" za "prawdę kreowanych bohaterów, dzięki której aktor opowiada o człowieku i otaczającym go świecie". - Nie spodziewałem się tego wyróżnienia - podkreślił w rozmowie z Czwórką. - Emocjonalność, głos i wrażliwość prawdopodobnie pomogły mi w zdobyciu tej nagrody, jednak z pewnością nie udałoby się to, gdyby nie rzesza ludzi, którzy we mnie uwierzyli, i za to jestem im bardzo wdzięczny - tłumaczył. 

Jak tłumaczył, wciąż czuje się debiutantem. - Profesjonalną przygodę z tym zawodem, po szkole, rozpocząłem dwa lata temu, wciąż nie jestem więc w pełni poukładany i świadomy siebie - tłumaczył gość Czwórki. 

"Teatr Polskiego Radia jest mi bliski od zawsze"

Aktor przekonywał w Czwórce, że Teatr Polskiego Radia jest mu bliski właściwie od zawsze. - Poznałem go już za sprawą mojego taty, który ceni go do dzisiaj, podobnie jak Teatr Telewizji - podkreślał gość Czwórki.

Teatr Polskiego Radia to, jak tłumaczył Jakub Kordas, miejsce wyjątkowe, bo aktorzy pracują w nim wyłącznie głosem, są pozbawieni wizerunku. - Słuchacze pozbawieni są innych bodźców, mają do dyspozycji wyłącznie dźwięk. Specyfika pracy w taki miejscu wymaga ogromnego podparcia emocjonalnego, by to, co chcemy przekazać, było prawdziwe - tłumaczył. 

"Nigdy nie będzie prawdy na scenie"

Jak podkreślał Jakub Kordas, na co dzień w swojej pracy "stara się dążyć" do prawdy. - Nigdy nie będzie prawdy na scenie, bo nie byłoby teatru. Tu chodzi więc jedynie o prawdopodobieństwo - podkreślał. Jak tłumaczył, praca w teatrze radiowym znacznie różni się od gry na "tradycyjnych" scenach. - Nie można mówić o energii między aktorami, bo - zwłaszcza w warunkach pandemicznych - jest pleksa. Jednak jest to fascynujące, bo spektakl "ogołocony" z warstwy zewnętrznej, gdzie nie widać aktora, jest zupełnie inny - tłumaczył aktor. 

Posłuchaj
10:30 kordas 2021_12_10-14-16-24.mp3 Splendory 2021 - Jakub Kordas o swojej nagrodzie (W to mi graj/Czwórka) 

Obecnie Jakub Kordas pracuje nad "Pożegnaniem jesieni" Witkacego. - Język, specyfika tego autora - to wymagające wyzwanie. Mam ogromne szczęście, że mogę robić to, co kocham, i nie muszę robić rzeczy, do których byłbym zmuszony - podkreślał Jakub Kordas. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jakub Kordas (najlepszy aktor debiutujący)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 14.15

kd