Agata Christie - "Królowa kryminału" w 130. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:03
- Jest jedną z najchętniej czytanych autorek kryminałów w historii. Statystyki popularności jej prozy sięgają rekordów Guinessa. Ustępuje tylko Williamowi Szekspirowi - mówi prowadzący audycję Patryk Kuniszewicz. 
Agatha Christie
Agatha ChristieFoto: PAP/PA

Oprócz tego, że jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów, jest również najlepiej "sprzedającą się" autorką wszech czasów. Dotychczas wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim, kolejny zaś miliard przetłumaczono na 45 innych języków. - Stała się "królową światowego kryminału" i "królową światowej literatury". Po prostu pojawiła się na rynku wydawniczym w dobrym miejscu w dobrym czasie. Oferowała rozrywkę, która była łatwa i przyjemna w odbiorze, jednocześnie nie schodziła poniżej pewnego poziomu jakości literackiej i fabularnej - mówi miłośniczka książek i blogerka Natalia Szumska.

Posłuchaj

03:57 CZWORKA (mp3)_AGata Christie_1_12 wrzesień 2020.mp3 O twórczości Agathy Christie rozmawiamy z miłośniczką książek i blogerką Natalią Szumską (Sobotologia/Czwórka)

15 września obchodzimy 130. rocznicę urodzin Agathy Christie. Jej kryminały trzymają w napięciu od pierwszej strony do samego końca. Zaskakują ilością zwrotów akcji i zakończeniem. To co z początku wydaje się oczywiste, w finale takie nie jest. Główny bohater jej książek - słynny i ekscentryczny Herkules Poirot rozwiązuje zagadki kryminalne w 30 książkach autorki. Za nic ma tradycyjne, klasyczne metody detektywistyczne, do rozwikłania spraw stosuje nowatorskie techniki psychologiczne. Sama autorka podobno uważała swojego bohatera za nieznośnego.

W swoich książkach wprowadzała atmosferę nieufności i niepokoju. Fabułę i swoich bohaterów umiejscawiała w pozornie nudnym miejscu i czasie. Na przykład w jednej z książek wszystko dzieje się w pociągu, podczas jednej podróży. Jednak, autorce udaje się zachować dynamikę akcji, co z pewnością świadczy o kunszcie literackim pisarki.

Zobacz także:

- Christie potrafiła stworzyć charakterystyczne postaci, które były "jakieś", tak jak słynny detektyw Herkules Poirot. Miał swoje przywary, był trochę sympatyczny, a jednocześnie ekstrawagancki i dziwaczny, co dzisiaj w zasadzie jest standardem w tego typu literaturze - dodaje gość Czwórki.

Jednym z najpopularniejszych dzieł Agaty Christie jest "I nie było już nikogo". - Ta powieść wydaje mi się nowatorska, jak na tamte czasy i po niej wszystkie pomysły tego typu były już wtórne. Powieść o znikających z wyspy 10 figurkach, a wraz z nimi znikającymi osobami do tej pory trzyma w napięciu - mówi blogerka.  

Obok powieści kryminalnych Agata Christie, pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka cieszących się dużą popularnością powieści obyczajowych. W pamięci czytelników jednak na zawsze zostanie "Królową kryminałów”.

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik 

Gość: Natalia Szumska (miłośniczka książek i blogerka)

Data emisji: 12.09.2020

Godzina emisji: 09.15

aw/kd