"Morderstwo w Orient Expressie". Historia niezwykłego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 19:33
- Agatha Christie przenosiła na papier to, co ją spotykało w życiu. Gdy pracowała jako pielęgniarka, poznała działanie przeróżnych trucizn, które potem wykorzystywali bohaterowie jej kryminałów. By zaś stworzyć "Morderstwo…", zapisała się do specjalnego klubu detektywów - opowiadała Kinga Michalska.
Audio
  • Kinga Michalska opowiada o książce "Morderstwo w Orient Expressie" Agathy Christie (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/tpsdave/dom. publiczna

Bohater "Morderstwa..." detektyw Herkules Poirot wraca słynnym Orient Expressem z Azji do Europy. - Spotyka amerykańskiego milionera, który informuje go o pogróżkach, jakie otrzymuje, i prosi go o pomoc. Poirot odmawia, a następnego dnia ów milioner zostaje zasztyletowany w swoim przedziale - opowiada Kinga Michalska. - Zbrodni mógł dokonać tylko jeden z 12 pasażerów pociągu, a wszycy zapewniają sobie nawzajem alibi.

Christie wydała kilkanaście zbiorów opowiadań i kilka tomików wierszy, pod pseudonimem napisała także 6 romansów. Najbardziej znana jest z powieści kryminalnych, których stworzyła aż 79. To jedna z najlepiej sprzedających się autorek wszech czasów po Biblii i Szekspirze Kinga Michalska

W jaki sposób Agatha Christie złamała w tej książce zasady panujące w połowie ubiegłego stulecia w literaturze kryminalnej? Co jeszcze wyróżnia powieści Christie i dlaczego każdy, kto jeszcze nie zna jej twórczości, powinien po nią sięgnąć? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 10.15

kd/jp

Czytaj także

Ryszard Ćwirlej: pisanie jest dla mnie zabawą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:45
- Mam nadzieję, że równie dobrze bawią się moi czytelnicy - mówi w Czwórce dziennikarz, wykładowca akademicki, pisarz i twórca nowego gatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarnooka blondynka": klasyczna intryga w stylu noir

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:03
- To twórcza kontynuacja powieści detektywistycznych Raymonda Chandlera, twórcy postaci Philipa Marlowa, symbolu gatunku noir - mówiła Kinga Michalska o książce Benjamina Blacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choinki i filozofia. Święta w literaturze Charlesa Dickensa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 10:16
- Swoją "Kolędę prozą, czyli opowieść wigilijną o duchu" w 1843 roku Charles Dickens napisał, by spłacić długi i nie przypuszczał, że będzie ona czymś ciekawym - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń