Jak podróżować świadomie i odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:20
Niewykluczone, że po Wielkanocy niektóre restrykcje dotyczące podróżowania zostaną poluzowane. Jak przygotować się do wyjazdu? 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Pixabay.com/stokpic

W etycznym podróżowaniu chodzi nie o liczbę przebytych kilometrów, tylko o treść podróży. To turystyka w trybie "slow" Łukasz Supergan 

Podróże od człowieka do człowieka

W odpowiedzialnym podróżowaniu chodzi nie tylko o to, by unikać tłumów i rezygnować z transportu publicznego na rzecz pieszych wędrówek, ale także o to, by zapewnić szacunek ludziom i miejscom, które zamierzamy odwiedzić. - Iran i Izrael to dwa kraje, które teoretycznie są do siebie wrogo nastawione i postrzegane jako miejsca konfliktowe - opowiada Łukasz Supergan, fotograf, wspinacz i specjalista od podróży długodystansowych. - Dzięki podróżom poznałem ludzi, którzy pokazali mi że żaden z tych krajów nie jest czarno-biały. To mozaika stanowisk, poglądów, wierzeń i zdań na temat tego, co dzieje się w ich kraju i dookoła niego. Jako turyści często o tej różnorodności zapominamy.

Posłuchaj
03:19 CZWORKA Sobotologia - swiadome podroze 1 06.03.2021.mp3 Na czym polega świadoma i etyczna turystyka? (Sobotologia/Czwórka) 

Zobacz
książka, glob ziemski 1200.jpg
Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Dzięki wędrówkom w trybie "slow" można dowiedzieć się dużo więcej o miejscach i społecznościach, które odwiedzamy. - Pamiętam Palestyńczyków mieszkających na peryferiach okupowanych, którzy uważali się za sojuszników Izraela i Izraelczyków, którzy marzyli o tym, żeby okupacja się skończyła - wspomina podróżnik. - Tego typu ludzi nie spotka się w ramach wyjazdów all inclusive, to jest możliwe tylko wtedy, kiedy zamiast "zaliczać" turystyczne atrakcje, zacznie się podrózować od człowieka do człowieka.

Posłuchaj
04:26 CZWORKA Sobotologia - fairtravel 06.03.2021.mp3 Fair Travel. Istota podróżówania w trybie "slow" (Sobotologia/Czwórka)

Chcesz zrobić zdjęcie, najpierw zapytaj. Postaw się na miejscu członków lokalnej społeczności i nie myśl, że jako turysta możesz wszystko Katarzyna Mazurkiewicz    

Nie czuj się jak u siebie w domu

Wycieczka objazdowa po 14 stolicach w 7 dni pozwala zobaczyć "na żywo" miejsca, które znamy z turystycznych folderów i zrobić zdjęcia, które będą świetnie wyglądać w portalach społecznościowych. Niestety w ten sposób nie poznamy ani kultury, ani lokalnych społeczności. Wszystko obejrzymy, ale niewiele poczujemy. - Wkraczając do jakiegoś nowego dla nas miejsca musimy nauczyć się, jak się w nim zachować. Począwszy od świątyni, aż po prywatne domostwo - zaznacza Katarzyna Mazurkiewicz przewodniczka wypraw poznawczych i trekkingowych. - Kiedy byłam w Butanie nasz przewodnik przyjął nas u siebie w domu, w którym modlili się mnisi z okazji trwającego wówczas święta "oczyszczania mieszkania" - wspomina Renata Sabela z Fair Travel Event. - Pierwsze, co zrobiliśmy, to postawiliśmy aparaty i zaczęliśmy robić zdjęcia. Kiedy zapytałam ojca domu, czy im to nie przeszkadza, odpowiedział, że każdy ma swoje modlitwy. Zdałam sobie sprawę, że jeśli pamięta się o poszanowaniu miejsca, w którym się znajdujemy i nie jest się nachalnym, to różnice kulturowe też da się połączyć. 

Posłuchaj także:

Więcej o świadomym podróżowaniu w czasie pandemii - w "Czacie Czwórki", w środę (10.03) po godz. 15.00.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.03.2021

Godzina emisji: 9.30

kul