Lalki reborn. Jak powstają i komu pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 10:40
- Zajmuję się tworzeniem małych substytutów dzieci. Ożywiam przygotowane przez rzeźbiarki winylowe modele. Maluję żyłki, naczynka, nadaję koloryt skórze. Tworzę magię, która sprawia, że coś zaczyna przypominać prawdziwe dziecko - opowiada Barbara Smolińska, właścicielka Reborn Sugar Babies.
Rzeźbiarki reborn rzeźbią model lalki z glinki. Później na podstawie tego modelu robione są odlewy winylowe. Wtedy do akcji wkracza Barbara Smolińska (zdj. ilustracyjne)
Rzeźbiarki reborn rzeźbią model lalki z glinki. Później na podstawie tego modelu robione są odlewy winylowe. Wtedy do akcji wkracza Barbara Smolińska (zdj. ilustracyjne) Foto: ice_blue/Shutterstock.com

Misterna robota

Proces tworzenia lalki reborn jest bardzo złożony i wymagający. - Najpierw muszę model odtłuścić i przygotować do malowania. Następnie maluję żyłki, naczynka, znamiona i nadaję koloryt skórze. Potem, za pomocą małej igły, pojedynczo wszczepiam włoski. Na koniec obciążam lalę szklanym mikrogranulatem, łączę kończyny z korpusem, ubieram i przekazuję do "adopcji" - wyjaśnia rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

Pasja sama znalazła gościa Czwórki. Kilka lat temu Barbara Smolińska chciała kupić lalkę na prezent urodzinowy dla swojej córki. W sieci natknęła się na model reborn. Zainteresowała się tym tematem i z czasem sama zaczęła "poprawiać" lalki, na początku korzystając ze zwykłych farb plakatowych.

Terapia reborn

W ostatnich latach klientkami Basi Smolińskiej są kobiety, które poroniły lub straciły ciążę. - Dla niektórych kobiet moje lale przyjmują cechy dziecka. Stają się członkiem rodziny - mówi. - Pomagają osobom, które cierpią na nerwicę i depresję, oraz takim, które żyją w pędzie, nie chcą rezygnować z kariery, nie planują na razie potomstwa, ale chciałyby się do tego odpowiednio przygotować.

Lalki reborn powstały w Ameryce. Pierwsze modele robione były z porcelany, potem z glinki porcelanowej. To był przeskok od "lalkowości" w stronę realizmu - W tej chwili jestem autorką, albo "mamą", 451 lal. Tworzę je od 8 lat, bo wiem, że zaspokajają różne potrzeby. Niektóre trafiają na plan filmowy, inne do prywatnych kolekcji, a jeszcze inne pomagają kobietom. Lalki pełnią ważną funkcję w szkołach rodzenia i są wykorzystywane do celów terapeutycznych - w przypadku kobiet, które straciły dziecko lub z różnych powodów nie mogą mieć dzieci - dodaje artystka.

Posłuchaj
14:38 CZWÓRKA Pasjonauci - lalki reborn 18 12 2021.mp3 Barbara Smolińska i jej niezwykła pasja. Jak powstają lalki reborn? (Pasjonauci/Czwórka)

W tym roku pasja Barbary Smolińskiej została doceniona na świecie. Artystka reborn - jako jedyna Polka - znalazła się na liście BBC 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie, tuż obok Malali Yousafzai i Melindy Gates. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Barbara Smolińska (artystka reborn, Reborn Sugar Babies)

Data emisji: 18.12.2021

Godzina emisji: 11.15

kul