Gaduławki - do walki z samotnością

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:55
Samotność jest dziś mocnym, realnym problemem. Wbrew pozorom nie dotyczy ona jedynie osób starszych, coraz częściej skarżą się na nią młodzi. Gaduławki to jeden z projektów do walki z samotnością. 
Nawet zwykła ławka może zostać Gaduławką i każdy z nas może ją w taką przemienić
Nawet zwykła ławka może zostać Gaduławką i każdy z nas może ją w taką przemienićFoto: Shutterstock/ romul 014
  • Samotność jest problemem i młodych osób, i starszych 
  • Gaduławka ma odbudować międzyludzką wspólnotę
  • Inspiracji do Gaduławki dostarczył walijski pomysł "Happy to chat benches"
  • Pierwsza Gaduławka w Polsce stanęła w Krakowie 22 września 
  • Każdy może być inicjatorem Gaduławki - jak to zrobić?

Coraz częściej młodzi ludzie skarżą się na brak prawdziwych przyjaciół, relacji i więzi społecznych. Doskwiera im samotność, skarżą się na brak towarzystwa, prawdziwych rozmów. Relacjom i nowym znajomościom nie sprzyja też pandemia koronawirusa. Często, zdając sobie sprawę z problemu, sami podejmują przeróżne inicjatywy, implementują w Polsce rozwiązania znane z zagranicy. 

Pomysł z Walii

Grupa zaangażowanych społecznie ludzi stworzyła Gaduławkę. Aktywiści postawili sobie za cel pomoc w odbudowaniu międzyludzkiej wspólnoty. Pierwsza Gaduławka w Polsce stanęła w Krakowie - każdy spragniony rozmowy człowiek może na niej usiąść i poczekać na swojego rozmówcę. - Gaduławka wzięła się z projektu "Happy to chat benches" zapoczątkowanego przez Allison Owen Jones w Cardiff - mówi Maria Gorczyca, licealistka zaangażowana w projekt. - Allison pewnego razu spacerując w parku, zdała sobie sprawę, że trudno jest podejść do kogoś. Stwierdziła, że o wiele łatwiej byłoby, gdyby na ławkach znajdowały się znaki sygnalizujące, że osoby, które na nich siadają, mają ochotę na rozmowę - dodaje. 

Allison Owen Jones o swoim projekcie opowiedziała na TEDx. Lider platformy Richard Lucas zainteresował się jej inicjatywą, pomyślał, żeby rozpocząć taki projekt również w Polsce. 

Pierwsza w Polsce

Pierwsza Gaduławka w Polsce stanęła w Krakowie 22 września na terenie krakowskiego Jewish Community Center. - Ta ławka jest dostępna dla wszystkich - podkreśla rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Otrzymujemy zgłoszenia z innych miast od osób zainteresowanych tą inicjatywą. Wiemy, że w Gdańsku będzie się tworzył pewien projekt z nami związany, ale to jeszcze tajemnica - dodaje.

Takie ławki powstają też we Włoszech, do czego przyczynił się też Richard Lucas, który na kilku tamtejszych ławkach przyczepił odpowiednie plakietki. 

Jak kontynuować tę ideę?

Maria Gorczyca przekonuje, że każdy z nas może stworzyć Gaduławkę w swojej okolicy. W tym celu wystarczy wydrukować odpowiednią plakietkę, zalaminować ją i po porozumieniu z właścicielem ławki dołączyć do wybranego obiektu. 

Inicjatorzy polskiej Gaduławki liczą, że będzie miała wielu gości i przyczyni się do licznych międzypokoleniowych rozmów i spotkań. 


Posłuchaj
03:16 czwórka pierwsze słyszę 08.12.2021.mp3 Gaduławki to jeden z projektów do walki z samotnością (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez GADUŁAWKA (@gadulawka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 08.12.2021

Godzina emisji: 06.15

pj

Czytaj także

Millenialsi, Y-greki i Zet-ki odchodzą do lamusa. Czas na generację C

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 14:54
Generacja "C" inaczej, niż pozostałe nie jest definiowana jako grupa demograficzna. Grupa społeczna wyróżniona przez antropologa Briana Solisa ma jedną wspólną cechę: dorastanie w świecie nowych technologii i ciągłego dostępu do informacji z sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać, by się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:03
Choć wybory parlamentarne za nami w internecie nie gasną głosy oceniające poglądy innych. Polityka nie jest jedynym tematem, w którym nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Nie możemy się dogadać się w kwestii wyborów żywieniowych, edukacji, czy religii.
rozwiń zwiń