Jaja w wielkim świecie, czyli Wielkanoc w dalekich krajach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 12:00
Jajko sadzone, na miękko, na twardo, w koszulce i bez. Marmurkowe, herbaciane, kiszone i sfermentowane. Wydawałoby się, że to jeden z najmniej finezyjnych kulinarnych składników. Tymczasem jajo nie jedno ma oblicze oraz nie jeden smak.
Audio
  • Jajka w różnych kulturach ("Bed and Breakfast", Czwórka)
Jaja w wielkim świecie, czyli Wielkanoc w dalekich krajach
Foto: Glow Images/East News

Wielka Niedziela nie może się obyć bez jaj i to nie tylko w Polsce. Zatem w świąteczny poranek przyglądaliśmy się karierze jaj w różnych kulturach i sprawdzimy jak się je przyrządza. Warto dodać, że w wielu kulturach, od wieków, jajko uznawane jest za symbol życia i zmartwychwstania. Redaktorzy "Bed and Breakfast" przyglądali się różnym zakątkom świata podczas świąt Wielkiej Nocy.

Amerykanie w nocy z soboty na niedzielę ukrywają w domu jajka ze słodyczami, albo jajka z czekolady, które ich dzieci rano odnajdują. W Stanach Zjednoczonych nie brakuje też kiermaszy wielkanocnych i parad we wspaniałych kapeluszach.

Fińskie dzieci w Wielkanoc mają mini Haloween, Kolumbijczycy raczą się potrawami z iguany i żółwi. A w Meksyku świętują przez dwa tygodnie. Świeta Wielkiej nocy to dla nich wspaniała okazja do zabawy.

Każdy z regionów świata ma swoje własne przepisy na przygotowywanie potraw z jajek. Ciekawym przepisem na jajka jest chińska receptura na stuletnie jaja. Jaja należy włożyć do blaszanego naczynia wypełnionego roztworem przygotowanym z gliny, wapna, soli, herbaty, łusek ryżowych i wody. Do tej mieszaniny należy włożyć jajka, szczelnie zamknąć pojemnik i odstawić go na 100 dni. Po 100 dniach jaja mają być czarne, a żółtko zamienione w galaretowatą substancję. Takie jajka podaje się z sosem sojowym, octem winnym.

 

Więcej przepisów na świąteczne potrawy, które poleca Grzegorz Łapanowski znajdziesz w załączonej audycji  "Bed and Breakfast".  W dźwięku nie brakuje też informacji o najdroższych jajach na świecie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria Wielkanoc
Czytaj także

Wybitka, kulanie wajec czy jajka czekoladowe?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 15:28
Tradycja wielkanocna zmienia się od lat. Baranek do wielkanocnego koszyczka trafił dopiero w XVI wieku, dziś dołączają do niego czekoladowe zajączki i jajka z niespodzianką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisanki znano już w czasach Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 18:10
Pisanki, kraszanki, święconki, skrobanki, czy drapanki… Zdobione jajka w wielkanocnych koszykach mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję wynikająca ze zmartwychwstania Chrystusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda Wielkanoc protestantów?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 16:37
Różnice między tradycjami, związanymi z obchodami świąt Wielkiej Nocy w przypadku katolików i protestantów są właściwie kosmetyczne.
rozwiń zwiń