Tai chi. Ćwiczenia, które powodują wzrost własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 14:20
Kombinacja głębokich oddechów i powolnych ruchów sprawia, że tai chi to jeden z najkorzystniejszych dla zdrowia systemów ćwiczeń.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Microgen/Shutterstock.com

Zapomnij o "tańcu wodorostów"

Najpierw tai chi uprawiali mnisi w chińskich domach, potem sami Chińczycy, a dziś z tej metody korzysta cały świat. - Klasyczne tai chi wygląda inaczej, niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni. W tradycyjnej metodzie "chen" kładziemy nacisk na równowagę między ty, co aktywne, a tym, co pasywne. W pewnych częściach treningu mamy bardzo dynamiczne, a nawet eksplozywne ruchy - tłumaczy instruktor Marek Baliński. 

Posłuchaj
14:25 [CZWORKA]Co was Kreci 27 wrzesień 2020 tai chi.mp3 Tai Chi - na czym polega i co nam daje? (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Szybko poczuj efekty

Jak twierdzą eksperci, ćwiczenia te gwarantują doskonałą synergię ciała, umysłu i ducha. A co za tym idzie, wzrost własnej wartości i kreatywności, a nawet umiejętności rozwiązywania problemów. - Z rozmów z moimi podopiecznymi wynika, że trening przynosi efekty już na pierwszych jego etapach. Daje poczucie wewnętrznej integracji i spokoju, czyli to, czego nam teraz najbardziej brakuje - opowiada gość Czwórki.

Tai chi a praca zdalna

Zdaniem rozmówcy Hanki Dołęgowskiej tai chi to dobry system ćwiczeń na nasze czasy. - W czasie pandemii większość z nas pracuje z domu, długie godziny spędzamy w pozycji siedzącej i mamy zdecydowanie za mało ruchu - przyznaje Marek Baliński. - Nieprawidłowy sposób siedzenia degraduje mięśnie szkieletowe i głębokie, które trzymają naszą strukturę kostno-stawową. Tym bardziej powinniśmy być zainteresowani treningiem, który wzmacnia te mięśnie i je porządkuje, i dzięki temu pomaga dłużej zachować młody wygląd - dodaje. 

Stunning Chen Style Tai Chi / George Thompson

Tai chi zmniejsza także dolegliwości u osób z urazami stawów lub chorobami zwyrodnieniowymi, jest wskazane dla diabetyków, pomaga też osobom chorym na stwardnienie rozsiane.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Marek Baliński (Akademia Chen Taijiquan)

Data emisji: 27.09.2020

Godzina emisji: 11.30

kul