Wspinaczka sportowa - jak zacząć przygodę z tym sportem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:50
Wspinaczka sportowa, to - jak podkreślał akademicki mistrz Polski Hubert Przytuła, sport dla wszystkich. - Wystarczy chcieć - mówił gość Czwórki. 
Wspinaczka sportowa
Wspinaczka sportowaFoto: Shutterstock.com/Dragon Images

turysta plecak 1200.jpg
Bezpieczeństwo w górach zależy od plecaka

Ośrodki zostały otwarte, a w Polsce jak się okazuje jest wiele ścianek wspinaczkowych na świetnym poziomie. Poza tym, jak opowiadał ekspert, to nie jest sport drogi. - Gdy zaczynamy swoją przygodę ze wspinaniem, sprzęt, ale także specjalistyczną odzież i obuwie czy magnezię można wypożyczyć, nie trzeba kupować swoich. Właściwie w każdym ośrodku dostępna jest wypożyczalnia - wyliczał mistrz Polski.

Posłuchaj
07:51 co was kręci czwórka wspinaczka 14.02.2021.mp3 Wspinaczka sportowa - dla kogo jest ten sport i od czego zacząć? (Co was kręci/Czwórka) 

Poza tym jak opowiadał, mitem jest to, że na ściankę trzeba wchodzić "w parach". - Możemy wspinać się pojedynczo, samodzielnie, z wykorzystaniem systemu autoasekuracji, korzystając jedynie z pomocy instruktora - wyliczał Hubert Przytuła. Radził także, jakiego sprzętu używać na początku. - Początkujący wspinacze powinni mieć m.in. dopasowane buty, nie za małe, wygodne. W miarę upływu lat i poziomu zaawansowania we wspinaczce wielkość stopni się zmienia, są coraz mniejsze. Wówczas precyzyjne czucie ich jest bardzo ważne, dlatego zaawansowani wspinacze mają nierzadko nawet o cztery rozmiary za małe obuwie - mówił ekspert. 

biegówki narty biegowe shutter 1200 gorillaimages .jpg
Zadbaj o kondycję - zapraszamy na biegówki

Zobacz także:

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką, także są możliwości nie tylko trenowania, ale także startów w zawodach - oczywiście na odpowiednio dopasowanym poziomie. - Ludzie ci mogą rywalizować z innymi, zobaczyć, jak wyglądają takie zawody, to bardzo dobre - tłumaczył Hubert Przytuła. Sam mistrz przygotowuje się teraz do kolejnych sezonów. - Moim celem jest start w igrzyskach olimpijskich, być może uda się za trzy lata we Francji - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Hubert Przytuła (instruktor wspinaczki, akademicki mistrz Polski)

Data emisji: 14.02.2021

Godzina emisji: 11.10

kd