Skootering. Ekstremalna jazda na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:40
Bartek Oskroba szturmem wjechał na rampę jako 16-latek. - Inspiracji szukałem na youtubie i nadal uważam, że jest to dobry sposób na podkręcanie zajawki. Zwłaszcza, że w sieci jest mnóstwo materiałów tego typu, a także porad od profesjonalnych zawodników - opowiada zawodnik. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Zyabich/Shutterstock.com

Posłuchaj
13:09 CZWÓRKA CWK - oskroba 28.03.2021.mp3 Bartek "Bart" Oskroba o hulajnogach wyczynowych (Co Was kręci/Czwórka) 

Zobacz
Everett Collection shutterstock tenis vintage 1200.jpg
Historia tenisa: od drewnianej piłki do Wielkiego Szlema

Skateboarderzy się nudzą

Scootering wymyślili australijscy skaterzy w latach 90. wzorując się na popularnej w tych czasach jeździe na BMX-ie. Ta dyscyplina szybko stała się popularna w Stanach Zjednoczonych, a potem także w Europie. - W Polsce już od kilku lat zainteresowane tym sportem rośnie i ma to związek przede wszystkim z rozbudową skateparków, ale też z faktem, że skootering bardzo wiąże ludzi - wyjaśnia najbardziej utytułowany polski zawodnik. - Najczęściej są to młode osoby, które wcześniej jeżdziły na BMX-ach, deskorolce albo rolkach. Tak też było w moim przypadku, długo szukałem tej zajawki i teraz wiem, że hulajnoga ma w sobie coś wyjątkowego.

Game of S.C.O.O.T V2 | Bart Oskroba vs Paweł Flisek / Bart Oskroba

Zobacz
bieganie jogging sport maska koronawirus 1200.jpg
Aktywność fizyczna w pandemii. W czym i gdzie ćwiczyć?

Skootering w pandemii

Z zewnątrz hulajnoga wyczynowa przypomina tę klasyczną. Różnica tkwi w budowie. Hulajnoga wyczynowa jest bardziej stabilna i ma wytrzymałą konstrukcję, która  musi się sprawdzić w ewolucjach i akrobacjach. - Zauważyłem, że w ostatnich czasach bardzo popularny staje się  "street". Jest to styl jazdy, który nie wymaga skateparku, wystarczą tzw. "spoty" z murkami, poręczmi albo schodami. W pandemii, kiedy skateparki są pozamykane, to właśnie tam spotykają się fani skooteringu - opowiada gość Czwórki.  

Posłuchaj także:

Zobacz
deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

Hulajnogowe dziewczyny

W skooteringu coraz lepiej i coraz liczniej odnajdują się także dziewczyny. - W 2019 roku po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata pojawiła się osobna dywizja kobiet, która rywalizowała ze sobą i to na tym samym poziomie, co my. W Polsce też jest to widoczne, dziewczyny startują w Mistrzostwach Polski i naprawdę podziwiam to, w jakim stylu jeżdżą - podsumowuje "Bart".

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Bartosz "Bart" Oskroba (trzyktotny Mistrz Polski w skooteringu, finalista Mistrzostw Europy, uczestnik Mistrzostw Świata) 

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 11.30

kul