Czwórka na Enduro MTB Series w Świeradowie-Zdroju - świetne trasy i klimat

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:00
- Zawodnicy startujący w zawodach Enduro MTB Series to niesamowita grupa ludzi, którzy w wielu przypadkach są przyjaciółmi, a połączyły ich rowery i pasja do kolarstwa górskiego - mówi Grzegorz Miedziński, organizator zawodów. Czwórka objęła wydarzenie patronatem. 
Enduro MTB series 2021 - Świeradów Zdrój
Enduro MTB series 2021 - Świeradów Zdrój Foto: Hanna Dołęgowska

Świeradów-Zdrój to nowość na mapie Enduro MTB Series, jednak to znana lokalizacja w Enduro racingu. W 2015 roku zorganizowano tutaj Mistrzostwa Polski Enduro. Enduro MTB Series, jednocześnie będącym Akademickim Pucharem Polski przyciągnął sporą grupę fanów kolarstwa górskiego. - W tym roku w zawodach startowała rekordowa liczba uczestników - mówi organizator zawodów Grzegorz Miedziński. - Ludzie są stęsknieni rywalizacji, ale też przede wszystkim spotkań ze znajomymi, jeżdżenia wspólnie po górach i przy okazji sprawdzenia swoich umiejętności. Myślę, że trasy, jeżeli chodzi o dynamikę, są naprawdę wymagające. Okolica jest piękna, mam nadzieję, że zawodnicy docenią trud, jaki organizatorzy włożyli w przygotowanie zawodów.


Posłuchaj
16:45 Czwórka/Co Was kręci - Enduro MTB Series w Świeradowie Zdroju 27.06.2021.mp3 Enduro MTB Series w Świeradowie-Zdroju – relacja Hanny Dołęgowskiej i Jeremiego Angowskiego (Co Was Kręci/Czwórka)

 

W Świeradowie-Zdroju zawodnicy nie tylko się ścigają, poza rywalizacją jest dużo zabawy. - Cała formuła racingu jest zapożyczona z rajdów samochodowych, czyli zawodnicy mają mierzony czas tylko na odcinkach specjalnych, na odcinkach dojazdowych zaś mają limit czasu i to jest właśnie ten moment, kiedy jadą razem, rozmawiają najczęściej o tematach związanych z wyścigiem, ale też o trasach, sprzęcie i codziennych sprawach - opowiada organizator. - Podczas dojazdówek na siodełku spędzają ok. 5 godzin, to jest czas, żeby się pointegrować - mówi.


Enduro MTB series_Świeradów Zdrój 2021 Enduro MTB series_Świeradów Zdrój 2021

Nowa klasyfikacja dzieląca zawodników na grupy Pro i Hobby pozwoliła na zaciętą rywalizację tym bardziej doświadczonym z nich, jak i radość z dojechania do mety, tym mniej wkręconym. Było słonecznie i mokro, po tym, jak dzień wcześniej deszcz padał non stop. Adrenaliny nie brakowało od startu do mety. - Trasa była wymagająca, miejscami śliska, pojawiały się zaskakujące elementy. Dałem z siebie wszystko, ale można było przejechać lepiej - mówi jeden z uczestników. - Nieznajomość tras robi swoje, więc z tyłu głowy dbałem o bezpieczeństwo - dodaje.

kolarstwo górskie enduro rower shutter 1200 Dewald Kirsten.jpg
Enduro MTB Akademicki Puchar Polski - dla doświadczonych i początkujących

Czytaj także:

Na trasach rzeczywiście znalazło się mnóstwo zaskakujących odcinków, zawodnicy grupy PRO mogli się natknąć na rowy melioracyjne, fragment starego toru saneczkowego i niezwykle stromą ścianę. - To stara naturalna skocznia narciarska - mówi Grzegorz Miedziński. - W miejscu, gdzie 80 lat temu zawodnicy skakali na nartach, teraz jeżdżą rowerzyści. Mamy w archiwum kilka zdjęć z tamtego czasu, które dla porównania pojawią się na naszej stronie.

Enduro MTB series_Świeradów Zdrój 2021 Enduro MTB series_Świeradów Zdrój 2021

Na mecie snute są już tylko opowieści o przebytej trasie, luźnej ściółce, glebach i kamieniach, ciśnieniu w oponach i o tym, dokąd wszyscy wybiorą się następnym razem. Bo o to tutaj chodzi.

Najlepszym zawodnikiem zawodów został Paweł Reczek. - Na każdych zawodach chcę poprawić przede wszystkim swój wynik. Tutaj wszystkie odcinki jechało mi się dość płynnie - mówi w Czwórce. - Jechałem na 80 proc., żeby było bezpiecznie, i udało się. Jedynie na trzecim odcinku padał deszcz, tym bardziej cieszę się, że udało mi się utrzymać zapas z pierwszych kilometrów. Bardzo dobrze oceniam zawody i wszystkie odcinki - były fajnie zrobione, na każdym było coś innego i ciekawego. Super było spotkać ziomków ze światka enduro i wspólnie sobie pojeździć. Sprzyjały też piękne tereny w Świeradowie.

Na trasie Enduro MTB Series_Świeradów Zdrój 2021
Na trasie Enduro MTB Series_Świeradów Zdrój 2021

Większość tras przygotowywał Maciek Bauer. - Trochę zazdrościliśmy Bielsku-Białej, Srebrnej Górze i Szklarskiej Porębie, które mają świetne odcinki specjalnie - opowiada. - Chcieliśmy coś zrobić, to był impuls, żeby działać i udało się. To jest też urok Świeradowa-Zdroju, że da się jeździć i po korzeniach i wielkich kamieniach. Można też znaleźć w lesie takie ścieżki, które pozwalają i jechać szybko, i trochę poskakać, ale też trochę się porozglądać i mieć z tego wielką radość. To są świetne trasy.

Czwórka objęła MINI Sikora Enduro MTB Series patronatem medialnym. Relacji z zawodów słuchać można w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych przez aplikację Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Materiał przygotowali: Hanna DołęgowskaJeremi Angowski

Data emisji: 27.06.2021

Godzina emisji: 11.15

aw