Białka Tatrzańska gościła zawody Pucharu Europy FIS 2022. Co działo się na stoku?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 16:09
W Białce Tatrzańskiej 11 i 12 lutego nie zabrakło ani narciarskiej, ani snowboardowej zajawki. W piątek i w sobotę riderzy rywalizowali w zawodach Big Air, a to był czwarty przystanek w zawodach FIS. 
Poziom zawodników w tegorocznym Pucharze FIS był naprawdę bardzo wysoki - podkreślają eksperci
Poziom zawodników w tegorocznym Pucharze FIS był naprawdę bardzo wysoki - podkreślają eksperciFoto: shutterstock/ Dmytro Vietrov

Garmin Winter Sport, czyli zawody Pucharu Europy FIS w narciarskiej i snowboardowej konkurencji Big Air​ odbyły się w tym roku w połowie lutego, a jak przekonywał Szczepan Karpiel-Bułecka, który tym razem pojawił się na miejscu w roli sędziego, poziom sportowy był arcywysoki. - Puchar Europy został podzielony na dwa levele: niższy i wyższy, i to jest jedna z tych imprez, gdzie rzeczywiście trafiamy do tej ligi premium - podkreślał gość Czwórki, licencjonowany sędzia FIS-u. 

Jak potwierdzał w rozmowie z Czwórką Jan Krzysztof, uczestnicy skakali doskonale. - Już w treningach padły pierwsze podwójne rotacje, jakie w ogóle widzieliśmy w naszym kraju - opowiadał. - Bardzo przyjemnie ogląda się zawody i zawodników takiej rangi, po pierwsze dlatego, że skaczą także nasi rodacy, a po drugie, bo to dzieje się w Polsce - podkreślał. W kategorii FreeSkiingu Polacy jednak nie startowali. - Z powodu pandemii mieliśmy przerwę w startach i wygasły nam FIS-punkty, a to impreza takiej rangi, że są one niezbędne, by wziąć w niej udział. Jednak nadrobimy to, a poza tym rośnie nam nowe, bardzo dobre pokolenie zawodników - opowiadał Jan Krzysztof. 

Czytaj także:

Na skoczni w Białce Tatrzańskiej zaprezentowali się zawodnicy z różnych krajów świata. Wśród snowboardzistów triumfował Samuel Baumgartner, który zwyciężył w kategorii Freestyle Skiing mężczyzn. - W tym roku była odpowiednio duża skocznia, dlatego mogłem wykonać te triki. W Polsce jestem po raz drugi, jednak zawsze lubię tu wracać - opowiadał w rozmowie z Czwórką. Jak podkreślał, po tegorocznym zwycięstwie zamierza ostro wziąć się do trenowania, by podbić zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku. 

Posłuchaj
09:11 czwórka fis 2022_02_13-11-13-27.mp3 Puchar Europy FIS w Białce Tatrzańskiej - relacja z zawodów (Co was kręci/Czwórka) 

W Białce Tatrzańskiej, oprócz narciarzy i snowboardzistów na stokach pojawili się także specjaliści od freestyle'u rowerowego. - Zima nie jest dla nas żadnym ograniczeniem. Trzeba się dobrze nastawić i odpowiednio ubrać, i wówczas jeździć można w każdych warunkach - zapewniał Dawid Godziek, mistrz w tej dyscyplinie, który jednak w tym roku w Białce pojawił się wyłącznie w roli eksperta i obserwatora. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzą: Jeremi Angowski

Materiał przygotował: Norbert Michalak

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 11.05

kd