Maciej Gładysz - talent, tradycja i miłość do kartingu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 14:27
Maciej Gładysz urodził się w 2008 roku w Tarnowie. Od 3 lat jest co roku mistrzem Polski w kartingu w swojej kategorii wiekowej. Ma też na koncie włoskie mistrzostwa. 
Maciej Gładysz
Maciej GładyszFoto: Biuro Prasowe Maciej Gładysz
- Wiele osób myli karting z tym kartingiem halowym, parkingowym, pod centrami handlowymi. Sport, który uprawia Maciej to wyczynowy karting, samochody osiągają bardzo duże prędkości - mówi Adam Gładysz, tata mistrza Polski. - W kategorii, w której startuje Maciej ściga się około 100 zawodników, osiągają prędkości 120 km na godzinę - dodaje. 
Posłuchaj
14:22 czwórka co was kręci 9.08.2020 karting.mp3 Maciej Gładysz i jego tata, Adam Gładysz opowiadają o kartingu (Co Was kręci/Czwórka)
 
Ostatnie zawody w Hiszpanii pokazały bardzo dobrą formę sportowca. - W Hiszpanii poszło mi bardzo dobrze, ale wystąpiły problemy techniczne - mówi Maciej Gładysz. - Następna runda jest w Portugalii pod koniec października. Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej i stanę na najwyższym stopniu podium - dodaje. 
Maciej mimo młodego wieku wie, że karting to sport zespołowy. Docenia znaczenie całej ekipy, mechaników. 

🇵🇱 Co za dzień 💪🔥🏎 Dwa bardzo dobre wyścigi, dwa bardzo dobre miejsca! Najpierw P4 w pierwszym wyścigu kwalifikacyjnym...

Opublikowany przez Macieja Gładysza Sobota, 8 sierpnia 2020
Można powiedzieć, że motosport to sprawa rodzinna Gładyszów. Brali w nim udział tata sportowca, jego dziadek, w kartingu ściga się też jego siostra Natalia. 

Obok inspiracji rodzinnych za wzór Maciej Gładysz stawia sobie Roberta Kubicę i Charlesa Leclerca. Adam Gładysz zwraca też uwagę, że motosport to szkoła dla jego dzieci. Już jako maluchy byli przyprowadzali na tory wyścigowe, oglądali tatę w zawodach. - Oni dorastali na torze, żyli tam, oni to kochają - podkreśla i zaznacza, że cały czas pytają oboje dzieci czy wciąż chcą dalej trenować.
***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Relacje przygotował: Mateusz Fusiarz

Goście: Maciej Gładysz (zawodnik kartingowy), Adam Gładysz (tata Macieja)

Data emisji: 09.08.2020

Godzina emisji: 11.08

Czytaj także

Rotax Max Challenge Poland. "Karting jest jak Formuła 1"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 16:59
- Przeciążenia w samochodach kartingowych porównać można do przeciążeń w myśliwcach. Karting to taka mała Formuła 1 - mówił Łukasz Kamiński, promotor zawodów Rotax Max Challenge Poland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Pilarczyk: sezon driftowy zaczęłam w internecie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 13:51
Drifting narodził się w Japonii i od nielegalnych wyścigów przeszedł długą drogę do profesjonalnego motosportu. Królową driftu w Polsce i w Europie jest Karolina Pilarczyk. Na zorganizowanej w sieci konferencji zawodniczka zaprezentowała widzom swoje auta driftingowe, które w tym roku popędzą po polskich, europejskich i amerykańskich torach.
rozwiń zwiń