Rotax Max Challenge Poland. "Karting jest jak Formuła 1"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 16:59
- Przeciążenia w samochodach kartingowych porównać można do przeciążeń w myśliwcach. Karting to taka mała Formuła 1 - mówił Łukasz Kamiński, promotor zawodów Rotax Max Challenge Poland.
Audio
  • Karting po polsku - jak wygląda ten sport od kuchni? (Co Was kręci/Czwórka)
Młodzi zawodnicy Gustaw Wiśniewski, Oskar Pomorski, Patryk Donica, oraz  Łukasz Kamiński, promotor serii Rotax Max Challenge Poland
Młodzi zawodnicy Gustaw Wiśniewski, Oskar Pomorski, Patryk Donica, oraz Łukasz Kamiński, promotor serii Rotax Max Challenge PolandFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Walka zawsze jest koło w koło. Na torze nigdy nie odpuszcza się rywalom, nie ma "przebacz". Po zawodach między zawodnikami relacje są jednak czysto przyjacielskie Goście Czwórki

Karting to nie tylko zabawa na minitorach, z których korzystać można m.in. podczas wakacji. W prawdziwych pojazdach rozpędzić się można nawet do 180 km na godzinę. - Cały sztab ludzi pracuje nad tym, by młodzi zawodnicy mogli osiągać wyniki. Potem na zawody przyjeżdżają całe rodziny. To sport, który angażuje wszystkich - tłumaczył Łukasz Kamiński. A młodzi zawodnicy, którzy gościli w studiu opowiadali, jak wyglądają ich treningi i przygotowania do kolejnych startów. - Przynajmniej co dwa tygodnie jeździmy trenować w Polskę, albo poza granice kraju, na co dzień mamy zwykłe treningi, m.in. kondycyjne - opowiadali Patryk Donica, Oskar Pomorski i Gustaw Wiśniewski, którzy z kartingiem wyczynowym mają do czynienia właściwie od najmłodszych lat.  

Start tegorocznego sezonu kartingowego odbył się w marcu. Kolejne zawody w cyklu Rotax Max Challenge Poland organizowane będą jeszcze w maju. Jak wyglądają starty i przejazdy w takich zawodach? Czy ten sport jest niebezpieczny i czy goście Czwórki mają na swoim koncie już pierwsze "dachowania"? Jak wygląda polski karting "od kuchni" i z jakimi problemami borykać się muszą zarówno sami sportowcy, jak i organizatorzy zawodów? Czy polski karting jest przepustką do światowej kariery? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której relacja z Otwartego Pucharu Warszawy na Pumtracku i rozmowa z  polską załogą uczestniczącą w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Goście: zawodnicy, mistrzowie i vicemistrzowie Polski w kat. młodzików: Gustaw Wiśniewski (lat 12, reprezentant Polski na mistrzostwach świata w Brazylii), Oskar Pomorski (lat 13), Patryk Donica (lat 14), oraz Łukasz Kamiński (promotor serii Rotax Max Challenge Poland)

Data emisji: 5.05.2018

Godzina emisji: 11.07

kd/pg

Czytaj także

Emil Juszczak: w Maladze tor był szybki i skakalny

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 12:57
Emil Juszczak zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Świata Super Enduro Juniorów. Pokonał 5 niełatwych rund, tę w Maladze wspomina najlepiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motocross. Od początkującego zawodnika do mistrza

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 16:05
- To niebezpieczny sport, który sprawia jednocześnie bardzo dużo przyjemności. Można się dobrze bawić - opowiada Mikołaj Stasiak, 12-letni motocrossowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gosia Rdest. Bo kobiety święcą triumfy w motosporcie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 14:00
Kończy się sezon motosportowy. Dla Gosi Rdest 2018 rok okazał się pełen sukcesów. Polka jest jedną z piętnastu najlepszych kobiet-kierowców na świecie.
rozwiń zwiń