Małopolski MTB Film Festival - znamy zwycięzców

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 14:20
8. Małopolski MTB Film Festival za nami. Nagrody zostały rozdane. Pierwsze miejsce w kategorii "Pro" zdobyła ekipa Koło Południa i ich film "Chroń las. Kiedyś on ochroni Ciebie". To wyjątkowy obraz, gdzie rowerowa jazda łączy się z wątkiem historycznym. 
MTB Film Festival
MTB Film FestivalFoto: Jeremi Angowski/Czwórka

Na 8. Małopolskim MTB Film Festival nie brakowało atrakcji i emocji. Można było spotkać braci Godziek, zobaczyć z bliska rower i trofeum Szymona z Red Bull Rampage

Główna nagroda imprezy powędrowała w ręce ekipy Koło Południa. Otrzymali ją za obraz "Chroń las. Kiedyś on ochroni Ciebie". 

- Byłem zaniepokojony, czy ten film spodoba się widowni, bo to była zupełnie inna tematyka. Tam, oprócz jazdy na rowerze, jest wątek historyczny, który jest nietypowy dla tego typu filmów - mówi Maciej Iwan, który od kilku lat stara się promować Beskid Sądecki i rowerową jazdę. - Włożyliśmy całe serducho w tę produkcję razem z Pawłem Muchą, który stał za drugą kamerą. Ja zawodowo zajmuję się fotografią, hobbystycznie filmowaniem. Dziś nie ma z nami Pawła Janika, który jest filmowcem i bardzo nas wsparł w tym projekcie - dodaje. 

Twórcy filmu w rozmowie z Jeremim Angowskim przyznali, że podeszli do tego filmu niestandardowo, starali się stworzyć fabułę, którą chcieli pokazać coś innego, w jak najlepszy sposób. 

Sam tytuł naszego obrazu to cytat z tablicy opisującej szlak kurierski w Beskidzie Sądeckim, który zainspirował nas do stworzenia tego filmu - przyznają. - Do tego doszły obecne wydarzenia na świecie, wojna na Ukrainie i sytuacja, która ma miejsce obecnie w lasach państwowych - masowa wycinka, która nas troszeczkę niepokoi - dodają. 

Twórcy pragnęli pokazać przyrodę, którą trzeba cenić, bo kiedyś ona może się przydać. - W czasie II wojny światowej kurierzy w Beskidzie Sądeckim dokonywali przerzutów, ten las był schronieniem dla nich, dla partyzantów Armii Krajowej - opowiadają. - Fabuła pokazuje jazdę Maćka na rowerze, w pewnym momencie wywraca się i uderza w głowę. Następnie przenosi się w czasie. Nagle słyszy odgłosy z jaskini. Okazuje się, że pochodzą one z innej epoki, czasów partyzanckich. Maciej otrzymuje paczkę, którą ma dostarczyć na Słowację, przeistacza się w kuriera - dodaje. 


Posłuchaj
05:37 czwórka co was kręci 27.11.2022.mp3 Znamy wygranych 8. Małopolskiego MTB Film Festivalu (Czwórka/Co Was Kręci)

 

W realizację filmu zaangażowano Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, którego członkowie wyposażeni w stroje i repliki broni z epoki pojawili się na planie. - Oni znają te historie, starali się nas naprowadzić na fabułę filmu - mówią rozmówcy Jeremiego Angowskiego. 

Chroń las. Kiedyś on ochroni Ciebie. MTB FILM FESTIVAL 2022/Koło Południa

Andrzej Osuchowski przypadkowo wylądował w filmie Mikołaja Walczewskiego "Błoto". To właśnie ten obraz został nagrodzony w kategorii "Amator" na MTB Film Festival. - Umówiliśmy się z Mikołajem na rower, a on przyjechał z aparatem. Fajnie było zobaczyć siebie z innej perspektywy - mówi rowerzysta. - Gdy jest mokro, błotniście, to ciężko namówić kogoś na rower. Podczas takiej jazdy trzeba się skupić wyłącznie na tym, co się robi. To walka, salsa z rowerem. Podczas takiej jazdy odcinam się całkowicie, nie ma miejsca, by myśleć o czymś innym - dodaje. 

Wyróżnienie za najlepszy film nakręcony telefonem zdobył Piotr Białoń za film "Jazda z kumplami", a za najlepszy film "Kids On Bike" przyznano Marzenie Fenert za film "Never Give Up". 

Nagroda za fotografię roku otrzymał Maciej Niechwiadowicz, za BMX-owe zdjęcie zatytułowane "Glaider".

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 27.11.2022

Godzina emisji: 11.45

pj/kor