"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
Audio
  • Jørn Lier Horst o powieści "Jaskiniowiec", a także o swoim policyjnym doświadczeniu i detektywistycznych zagadkach dla dzieci (Czwórka/Kontrkultura)
Jaskiniowiec, autorstwa Jrna Liera Horsta
"Jaskiniowiec", autorstwa Jørna Liera HorstaFoto: fragm. okładki książki

Jørn Lier Horst to były szef Wydziału Kryminalnego norweskiej Policji, a dziś dramaturg. Pisarstwem zajął się już po zakończeniu kariery funkcjonariusza. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię, dzięki czemu, zdaniem krytyków, potrafi być wnikliwym i nieprzewidywalnym twórcą literackiej fabuły. - Przez ponad 20 lat pracowałem jako śledczy w policji. Moje książki są więc swego rodzaju raportem o tym, jak taka praca wygląda "od środka" - mówi pisarz w rozmowie z Czwórką. - Moja praca pozwoliła mi poznać różnego rodzaju zbrodnie i obserwować miejsca, w których ich dokonano. Dzięki niej także poznałem sposoby znajdowania śladów, które pozostawia po sobie sprawca.

Horst przyznał, że zależy mu, by do takich właśnie miejsc zbrodni zabierać czytelników, by pokazywać im mroczną rzeczywistość. - Rozmawiałem z ludźmi, którzy dokonali wszelkiego rodzaju przestępstw, a także z ofiarami aktów przemocy - mówi pisarz. - Czytelnicy moich książek mogą dowiedzieć się wiele o tym, czego sam doświadczałem.

Czytaj także Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter <<<

Książka Horsta odbiega od lektur, do których przyzwyczaili nas skandynawscy pisarze. Fabuła wcale nie toczy się wartko, a główni bohaterowie, zamiast natychmiast wpadać na rozwiązanie zagadek, prowadzą mozolne, wielowątkowe śledztwo.

Powieść "Jaskiniowiec" to historia policyjnego śledztwa prowadzonego przez Williama Wistinga po tym, jak w jednym z sąsiadujących z jego domem budynków zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, który przez cztery miesiące siedział martwy przed migającym ekranem telewizora. Po znalezieniu kolejnego ciała policja organizuje zakrojoną na szeroką skalę obławę - jedną z największych w historii Norwegii.

Czytaj także Jutrek Owsiak: kupuję książki w supermarkecie <<<

Jørn Lier Horst nie pisze jednak wyłącznie książek pełnych grozy i przeznaczonych dla dorosłych. Jego literatura dla dzieci służyć ma temu, by w maluchach rozwijać zmysł detektywistyczny, czyli m.in. zdolność logicznego myślenia. Po więcej informacji zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z pisarzem, w audycji "Kontrkultura".

(kd/mm)

Czytaj także

Agnieszka Drotkiewicz: dużo zawdzięczam polskiemu morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 12:00
Właśnie ujrzała światło dzienne jej najnowsza książka pt. "Nieszpory". Zdaniem dziennikarzy Czwórki to powieść, którą warto czytać na głos. - Pisząc ją wielokrotnie sama czytałam sobie tekst w ten sposób. Ważna był dla mnie jego melodia - opowiada w Czwórce Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, dziennikarka, publicystka. - Teraz z ciekawością czekam na głosy czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
rozwiń zwiń