Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
Audio
  • Kuba Karaś z The Dumplings opowiedział o procesie produkcji muzyki jako tła do czytania książki (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Piotr Cyrwus do Sienkiewicza wrócił po latach i Trylogia zrobiła na nim oszałamiające wrażenie (Czwórka/Stacja Kultura)
Piotr Cyrwus: czytanie Trylogii to rodzaj misji
Foto: mat. TVP

Jedną z osób, które wezmą udział w akcji będzie lubiany aktor Piotr Cyrwus. Twórczość Sienkiewicza jest mu bardzo bliska, choć... - Gdy musiałem za pierwszym razem przeczytać "Trylogię", to zabrałem się do tego bardzo niechętnie, nie interesowało mnie to. To było bardzo dawno, w czasach liceum - wspominał w "Stacji Kultura".
Po latach jednak okazało się, że za sprawą stoczonego na kartach "Potopu" pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim, aktor zapałał pasją do twórczości Sienkiewicza. - Język, jakim jest to opisane, robi ogromne wrażenie. Właśnie ten fragment będę miał okazję czytać podczas Narodowego Czytania - zdradził.
PRZECZYTAJ TEŻ: Narodowe Czytanie. "Trylogia" - w Czwórce

Cyrwus z wielką dumą, ale i poczuciem pewnej misji, zdecydował się dołączyć do akcji. - Musimy pokazać młodszym ludziom, że to życie nie składa się tylko z popkultury, ale i kultury wyższej. Jeśli my tego nie zrobimy, oni tego nie będą wiedzieć. Jest to nasze zadanie - wyznał z przekonaniem.
Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy z Kubą Karasiem z formacji The Dumplings. Duet przygotował muzykę do rozdziału trzeciego "Potopu" pt. "Zdrada". Jednym z czytających fragmenty będzie Jan Peszek. - To było spore wyzwanie, ale bardzo oryginalne, nowe w naszej twórczości. Nie mam doświadczenia w komponowaniu muzyki pod czytanie książki i sam jestem ciekaw, jak to wyjdzie ostatecznie - powiedział muzyk. Więcej w nagraniu ze "Stacji Kultura".
ac, pg

Czytaj także

Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:00
Michał Piróg zdradził w Czwórce, dlaczego jako dziecko marzył o przeczytaniu "Quo Vadis" Sienkiewicza i jakie wrażenie zrobiła na nim książka francuskiego autora Mathiasa Malzieu "Mechanizm serca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XIX wieku dziś nie byłby ulubieńcem prasy plotkarskiej. W życiu Sienkiewicza kontrowersji nie było.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za co kochamy Trylogię Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:44
"Ogniem i mieczem" z 1884 roku, wydany dwa lata później "Potop" i zamykający trylogię w 1888 roku "Pan Wołodyjowski" to prawdziwe perły w koronie polskiej literatury. - Polacy pokochali dzieła Sienkiewicza błyskawicznie. Do dziś jest to ulubiona lektura milionów naszych rodaków - powiedział literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk.
rozwiń zwiń