Specjalistka od książek, które patroszą duszę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 19:22
Z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii. Teraz Kaja Malanowska też pisze, a w swoich książkach po mistrzowsku łączy nieprzeciętną wnikliwość z dobrą, zrozumiałą konstrukcją tekstu.
Audio
  • Rozmowa z Kają Malanowską (Kontrkultura/Czwórka)
Kaja Malanowska
Kaja MalanowskaFoto: mat. prasowe/Krytyka Polityczna

- Tchórzostwo jest siłą napędową mojego życia - wyznaje Kaja Malanowska. - Cały czas próbuję się wymigiwać od różnych rzeczy i dlatego piszę książki.

Pisarka zadebiutowała powieścią "Drobne szaleństwa dnia codziennego" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury – nagrody TVP Kultura. Autorka nie ukrywa, że książka była inspirowana bolesną rzeczywistością: - Jest to fabularyzowany zapis depresyjnych stanów, które przydarzyły mi się w życiu - wspomina gość "Kontrkultury". - Co prawda w dużej mierze już "Drobne szaleństwa" ode mnie odpłynęły, ale kiedy je pisałam to nie myślałam w ogóle o tym, żeby taką książkę wydać. Kiedy to się stało, i dotarło do mnie, że trafiłam do wielu czytelniczek, poczułam ulgę.

W 2012 powieść "Patrz na mnie, Klaro" przyniosła jej nominację do Paszportów "Polityki" za "wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych". - To moja pierwsza książka, którą najpierw przemyślałam, a potem napisałam - przyznaje autorka. - Ponieważ wydaje mi się, że jestem dopiero na początku literackiej drogi, robię wszystko, co w mojej mocy, żeby zapanować nad warsztatem i właściwie używać rzemiosła. Mam już dystans do swoich postaci, ale nie jestem osobą, która potrafiłaby od początku do końca poruszać się w świecie fikcji literackiej.

Obecnie Kaja Malanowska pracuje nad pierwszą w swoim dorobku powieścią kryminalną.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Mark Hodder: lubię się zastanawiać jak by wyglądał świat, gdyby coś poszło inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:00
Mark Hodder urodził się, mieszkał w Londynie i pracował dla wszystkich tamtejszych mediów. 5 lat temu postanowił zmienić swoje życie. Przeprowadził się do Walencji, napisał pierwszą książkę i otrzymał za nią prestiżową Nagrodą Philipa K. Dicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Sidor: zależało mi na dynamice, a nie faktografii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:00
"Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie" - książka Doroty Sidor prowadzi nas po zakamarkach pałacu w Wilanowie - letniej siedzibie króla, a wędrujemy w poszukiwaniu wydry - królewskiego pupila.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Nowak: reportaż pozwala nam zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:00
- Pisząc wstęp do "Made in Poland" wybrałem zdania z każdego opublikowanego reportażu - mówi Włodzimierz Nowak. I dodaje: - Ale robiąc to nie przypuszczałem, że książka odniesie taki sukces.
rozwiń zwiń