Dorota Sidor: zależało mi na dynamice, a nie faktografii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:00
"Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie" - książka Doroty Sidor prowadzi nas po zakamarkach pałacu w Wilanowie - letniej siedzibie króla, a wędrujemy w poszukiwaniu wydry - królewskiego pupila.
Audio
  • Z Dorotą Sidor w poszukiwaniu wydry - rozmowa z autorką (Kontrkultura/Czwórka)
Dorota Sidor
Dorota SidorFoto: PAP/Paweł Supernak

- Muzeum w Wilanowie wyszło z pomysłem książki dla dzieci, która opowiadałaby o historii pałacu i jego otoczenia - wspomina gość "Kontrkultury". - Zorganizowano konkurs, ja się zgłosiłam, napisałam fragment opowiadania i okazało się, że byłam najlepsza.

Akcja książki dzieje się w czasach Jana III Sobieskiego, fabuła została zainspirowana autentyczną historią słynnej oswojonej wydry, znanej z pamiętników Jana Chryzostoma Paska, a czytelnik kieruje śledztwem w królewskiej rezydencji, by odnaleźć ulubienicę króla.

- Zależało mi, żeby moja opowieść miała taką formę, która pozwoli pokazać bogactwo tego, co znajduje się w Wilanowie, a jednocześnie nie przeciąży czytelnika sucha historyczna rozprawą - tłumaczy Dorota Sidor. - Postawiłam na dynamikę, a nie faktografię i mam nadzieję, że się udało.

skan
skan książki Doroty Sidor "Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie", ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Kapituła przyznająca Warszawską Nagrodę Literacką nie miała co do tego najmniejszych wątpliwości i uhonorowała autorkę prestiżowym wyróżnieniem.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Wojciechowska i dzieciaki świata

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 08:00
Martyna Wojciechowska do tej pory pisała książki głównie dla dorosłych. Niedawno jednak wydała dwie książki dla dzieci, czyli "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata". - Dzieciom trzeba pokazywać prawdziwe życie, a nie karmić je lukrowanymi, bajkowymi, historyjkami - mówi podróżniczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siła jest kobietą: "Mistyka kobiecości" i "Żywe lalki"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Perfekcyjna pani domu nie istnieje i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Lepiej sięgnij po "Mistykę kobiecości" oraz "Żywe lalki" - literaturę feministyczną, która zmusza do refleksji.
rozwiń zwiń