DAGADANA: inspiruje nas świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 17:00
- W naszą polsko-ukraińską tkankę wpuściliśmy trochę amerykańskiej krwi i okazało się, że to działa - mówi Daga Gregorowicz. - Tak oto do naszego składu dołączył Frank Parker i nagrał z nami "List do ciebie".
Audio
  • Daga Gregorowicz opowiada o płycie "List do ciebie" DAGADANY (Czwórka/Folk Off)
DAGADANA
DAGADANA Foto: Ryszard Izydorczak

Nowa płyta formacji DAGADANA ukazała się w lutym tego roku. Tym razem słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety – Janusza Różewicza.

- Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że Tadeusz i Stanisław mieli brata Janusza - tłumaczy gość Maćka Szajkowskiego. - My postanowiliśmy za pomocą naszej muzyki podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić.

okładka
okładka płyty

Na krążku "List do ciebie" znajdziemy 11 utworów. Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski.  
- Inspiracji do tworzenia muzyki szukamy na całym świecie. W ubiegłym roku byliśmy w Chinach i tam poznaliśmy się z jednym z mongolskich składów - wspomina członkini DAGADANY. - Najpiękniejsze było to, że kompletnie nie znając swoich języków dogadaliśmy się za pomocą dźwięków. Ot i cały uniwersalizm muzycznego języka.
(kul, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk MUZYKA
Czytaj także

Balkan Sevdah: Bałkany to zabawa i piękne teksty

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 10:30
- Płyta akustyczna, w odróżnieniu od naszych wcześniejszych produkcji, pozbawiona jest elektroniki - mówią członkowie Balkan Sevdah o swoim najnowszym krążku, "Akustik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaspard Conde i afrykańskie bębny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:30
Jest genialnym bębniarzem i doświadczonym doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Na Czwórkowej scenie Gaspard Conde zaśpiewał i zagrał na djembe, a towarzyszyli mu zaprzyjaźnieni muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rykarda Parasol: swoje piosenki piszę sama

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 10:00
To amerykańska wokalistka i kompozytorka, która, zdaniem krytyków, może zmienić postrzeganie muzyki przez ludzi na całym świecie. Rykarda Parasol jest właśnie w trasie koncertowej, m.in. w Polsce.
rozwiń zwiń