Gaspard Conde i afrykańskie bębny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:30
Jest genialnym bębniarzem i doświadczonym doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Na Czwórkowej scenie Gaspard Conde zaśpiewał i zagrał na djembe, a towarzyszyli mu zaprzyjaźnieni muzycy.
Audio
Gaspard Conde w Czwórce
Gaspard Conde w CzwórceFoto: Jacek Konecki

Gaspard Conde urodził się w Konakry, stolicy Gwinei i jest niekwestionowanym mistrzem w sztuce gry na bębnach dun-dun i djembe.

Zaczął grać na bębnach w wieku 11 lat, w zespole baletu Saamata de Guinee. Następnie wstąpił do baletu Sourakhata, aby uczyć się gry od gwinejskich mistrzów. Razem z jednym z nich, Mouctarem Toure, stworzył niezależny zespół, Tourekounda. Współpracował także z licznymi baletami w stolicy (Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d'Afrique, la Percussion Wassa de Morcire Camara, i la groupe Kouroukanfouwa), z którymi podróżował po całym kraju.

Pracując w Gwinei wyszkolił młodsze pokolenie kolejnych genialnych muzyków. Prowadził intensywne kursy dla perkusistów z całego świata (Francja, Belgia, Niemcy, Polska, USA, Japonia). Gaspard Conde ma obszerną wiedzę na temat rytmów, doskonale zna tradycje afrykańskie i podczas swoich zajęć dzieli się nimi. W 2008 roku przyjechał do Polski na zaproszenie Kuby Pogorzelskiego. W Polsce uczy grać na bębnach i koncertuje. Poprzez swoją muzykę zapoznaje Polaków z tradycjami i kulturą Gwinei. Jest najlepszym bębniarzem djembe i dundun w naszym kraju. Wyszkolił wielu znanych polskich muzyków.

W "Folk Offie" Gaspard Conde wystąpił z zespołem w składzie:
Mackan Sylla – djembe
Daouda Camara – djembe
Sekou Camara – dundun i śpiew
Aboubacar Sylla – taniec
Bijou Camara – śpiew i taniec
Aminata Taniec i grzechotki

(mat. prasowe/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gooral: chcę, żeby moja muzyka mnie niosła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:00
Mateusz Górny, znany jako Gooral, pochodzący z Bielska Białej producent muzyczny, folkiem zainteresował się na początku tego stulecia. Dziś ma na koncie dwie solowe płyty i wspólny projekt z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. W Czwórce opowiedział o swoich inspiracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enej: folklor był w nas od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:00
Muzykom zespołu Enej znakomicie udaje się połączyć muzykę rozrywkową z elementami folku, i to zarówno polskiego jak i ukraińskiego. - Miłość do folku wynieśliśmy z domu rodzinnego - mówią założyciele formacji, Piotr i Paweł Sołoduchowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balkan Sevdah: Bałkany to zabawa i piękne teksty

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 10:30
- Płyta akustyczna, w odróżnieniu od naszych wcześniejszych produkcji, pozbawiona jest elektroniki - mówią członkowie Balkan Sevdah o swoim najnowszym krążku, "Akustik".
rozwiń zwiń