Witold Broda z płytą "Polski, polonez, chodzony". Opowieści pisane muzyką

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 17:55
Swoją płytą "Polski, polonez, chodzony" Witold Broda wraz z zespołem "Kapela Brody" próbuje przywrócić jeden z tańców narodowych naszej pamięci, i popularyzować go. 
Audio
  • O płycie "Polski Polonez Chodzony" w rozmowie z Maciejem Szajkowskim opowiada jej współtwórca, muzyk Witold Broda (Folk Off/Czwórka)
Witold Broda
Witold BrodaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Dziś mazurki święcą triumfy, a polonezy pozostają w ich cieniu, są w powszechnej opinii "geriatrycznym" elementem studniówek. Tymczasem polonezy są obecne właściwie wszędzie. Zalęgły się nawet w balladach, pieśniach religijnych czy kolędach Witold Broda

- Niewielu wie, że rozwój tego tańca następuje nieustająco od XVI wieku, choć naukowcy do dziś się w tej materii spierają - mówił muzyk w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. - Pewne jest, że gdy polonezy do nas dotarły, moda na nie była bardzo silna. Jeden z kompozytorów na królewskim dworze nie wytrzymał jej i zrobił dowcip: skomponował kilka fraz, które można było w przypadkowej kolejności układać w różne utwory. W ten sposób zadrwił z tej mody, bo kombinacji było mnóstwo - opowiadał Broda. 

Opowiadał także o powstawaniu krążka "Polski, polonez, chodzony" i o samej idei tańczenia polonezów. - Oczywiście "dyg" studniówkowy, który znamy dziś to strywializowanie tego tańca. Przed laty polonez ten był dużo bardziej wykwintny, a figur, które zawierał, było mnóstwo - opowiadał Witold Broda. 

Na krążku "Polski, polonez, chodzony" usłyszymy Witolda Brodę, grającego na skrzypcach i lirze korbowej, ale także m.in. cymbalistkę Martę Maślanke, czy głos Justyny Piernik. Jak powstawała płyta i skąd wziął się pomysł, by poświęcił ją właśnie polonezom? O tym, a także o migracji polonezów z królewskich dworów pod strzechy na przestrzeni lat, o historycznym znaczeniu tego tańca i o ewolucji poloneza w szkołach i na profesjonalnych parkietach - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie muzyk wspominał także m.in., jak dochodził do zdrowia po poważnym ubiegłorocznym wypadku samochodowym w Mołdawii.


Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w które nagrania prosto od Witolda Brody, a także mnóstwo nowości i zapowiedzi wydarzeń >>>

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Witold Broda (muzyk, multiinstrumentalista, m.in. skrzypek)

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 00:00

kd/mko

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA muzyka hp